Հայաստանը Լաչինի միջանցքի արգելափակման դադարեցումը տեսնում է միջազգային հանրության ակտիվ ներգրավմամբ
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը դադարեցնելու համար Հայաստանն անհրաժեշտ է համարում միջազգային հանրության ակտիվ ներգրավվածությունը և Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Եգիպտական «AlQahera News» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարը նախ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է, որով նախատեսվում է, որ Ադրբեջանը «երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»։
«Կարելի էր ենթադրել, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի` փետրվարի 22-ին ընդունած՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը կարող է լուծել իրավիճակը, քանի որ դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժն ապահովելու համար։ Ցավալի է, որ դատարանի այդ որոշումը դեռ կյանքի չի կոչվել»,- նշել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ Լաչինի միջանցքը ոչ միայն ճանապարհ է, այլև 5 կիլոմետրանոց անվտանգության գոտի։ Այսպիսով, մարտի 5-ին Լաչինի միջանցքում իրականացված ադրբեջանական դիվերսիան, որի հետևանքով զոհվել են Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության 3 ծառայողներ, ոտնահարել է ոչ միայն հրադադարի պայմանավորվածությունը, այլ նաև խախտել շփման գիծը և միջանցքի անվտանգության գոտին։
«Ստեղծված պայմաններում ես կցանկանայի ընդգծել միջազգային հանրության ակտիվ ներգրավվածության և Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման հրամայականը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և արգելափակումը վերացնելու ուղղությամբ: Հայաստանը հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու կոչով՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար։ Գաղտնիք չէ նաև, որ նման առաքելության առաջարկը բազմիցս մերժվել է Ադրբեջանի կողմից՝ ակնհայտորեն ցուցադրելով միջազգային հանրությանը առջև թափանցիկ և հաշվետու լինելու Ադրբեջանի ղեկավարության պատրաստակամության բացակայությունը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը

Армения считает возможным разблокирование Лачинского коридора при активном участии международного сообщества
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью египетскому изданию «AlQahera News».
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Арарат Мирзоян в данном интервью уточнил, что Армения считает, что для прекращения блокады Лачинского коридора необходимо активное участие международного сообщества и его давление на Азербайджан.
Министр подчеркнул, что блокирование Азербайджаном Лачинского коридора является грубым нарушением Трехстороннго заявления от 9 ноября 2020 г., в котором говорится, что Азербайджан «гарантирует безопасность передвижения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях».
«Можно было предположить, что юридически обязывающее решение Международного суда ООН, принятое 22 февраля, могло решить ситуацию, поскольку суд обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного передвижения по Лачинскому коридору. Очень жаль, что решение суда до сих пор не исполнено», - заметил Мирзоян.
Он добавил, что Лачинский коридор – это не только дорога, но и 5-километровая зона безопасности. Таким образом, азербайджанская диверсия, совершенная 5 марта в Лачинском коридоре, в результате которой погибли 3 сотрудника полиции Нагорного Карабаха, нарушила не только соглашение о прекращении огня, но и линию соприкосновения, и зону безопасности коридора.
«В сложившихся обстоятельствах я хотел бы подчеркнуть императив активного участия и давления международного сообщества на Азербайджан в направлении выполнения решения Международного суда и снятия блокады. Армения выступила с призывом незамедлительно направить в Нагорный Карабах и в Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов для оценки ситуации на месте. Не секрет и то, что предложение такой миссии неоднократно отвергалось Азербайджаном, наглядно демонстрируя неготовность руководства Азербайджана быть прозрачным и подотчетным перед международным сообществом», - заключил Арарат Мирзоян.