Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքի վերաբերյալ Մհեր Մարգարյանի նամակը ՄԱԿ-ում հրապարակվել է որպես պաշտոնական փաստաթուղթ
Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի դեմ տարածքային նկրտումների ու բռնության հրահրման քաղաքականությունն ապակայունացնում են իրադրությունը տարածաշրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՄԱԿ-ին նման բովանդակությամբ նամակ է հղել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը: Նամակը մարտի 21-ին հրապարակվել է՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի պաշտոնական փաստաթուղթ:
«Ադրբեջանի թշնամական վարքը և զավթողական ծավալապաշտական հռետորաբանությունը հերթական անգամ ցույց են տալիս նրա մտադրությունը՝ շարունակելու առաջ գնալ ագրեսիայի ուղով և օգտագործել տարածքային նկրտումները՝ որպես նոր ռազմական գործողությունների պատրվակ», - նշվում է նամակում:
Մհեր Մարգարյանը նաև շեշտում է, որ նախկին հանցագործությունների համար անպատժելիությունը պարարտ հող է նախապատրաստել հայատյացությունն Արդբեջանում պետական մակարդակով խրախուսելու համար:
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նաև անդրադառնում է Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած հայկական պատմական, մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացմանը, այդ թվում՝ Նախիջևանում, Լեռնային Ղարաբաղի գրավված տարածքներում: Վկայակոչվում է հայկական եկեղեցիների և Հին Ջուղայի ավելի քան 5000 խաչքարերի բարբարոսական ոչնչացումը:
«Ռասիզմի և հակահայկական ատելության տարածումը, էթնիկ և կրոնական հիմքերով բռնության շարունակական հրահրման հետ միասին՝ հատուկ շեշտը դնելով երիտասարդների և երեխաների վրա, լավ փաստագրվել են միջազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ զեկույցներում… Մինչ օրս Ադրբեջանը որևէ միջոց չի ձեռնարկել հայերի դեմ ատելության հանցագործությունների համար պատասխանատուներին արդարադատության առջև կանգնեցնելու համար», - գրում է Մհեր Մարգարյանը:
Եզրափակելով՝ նա նշում է, որ Ադրբեջանի նման վարքն է՛լ ավելի է ապակայունացնում իրադրությունը տարածաշրջանում և վնասարար ազդեցության թողնում խաղաղության և անվտանգության կայուն հիմքերի ստեղծման վրա:

Письмо постпреда Армении в ООН об агрессивном поведении Азербайджана опубликовано в качестве официального документа
Продолжающаяся агрессия Азербайджана и политика разжигания территориальных амбиций и насилия в отношении Армении и армянского народа дестабилизируют ситуацию в регионе. Постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян направил в ООН письмо такого содержания.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Это письмо 21 марта было опубликовано в качестве официального документа Совета безопасности и Генеральной Ассамблеи ООН.
«Враждебное поведение и агрессивная экспансионистская риторика Азербайджана еще раз демонстрируют его намерение продолжать идти по пути агрессии и использовать территориальные амбиции в качестве предлога для новых военных операций», - говорится в письме.
Мгер Маргарян также подчеркнул, что безнаказанность прошлых преступлений подготовила благодатную почву для разжигания арменофобии в Азербайджане на государственном уровне.
Постоянный представитель Армении в ООН также коснулся уничтожения армянского исторического и культурного и религиозного наследия на оккупированных Азербайджаном территориях Нагорного Карабаха, в том числе и в Нахиджеване. Он привел пример варварского разрушения армянских церквей и более 5000 хачкаров в Хин Джуга.
«Распространение расизма и антиармянской ненависти, наряду с продолжающимся подстрекательством к насилию на этнической и религиозной почве, с особым упором на молодежь и детей, задокументировано в многочисленных докладах международных организаций. На сегодняшний день Азербайджан не предпринял никаких мер для привлечения к ответственности лиц, виновных в преступлениях на почве ненависти к армянам», - написал Мгер Маргарян.
В заключение он отметил, что поведение Азербайджана еще больше дестабилизирует ситуацию в регионе и пагубно сказывается на создании прочных основ для мира и безопасности.