Սիմոնյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանը Լաչինի միջանցքի բացելու հարցով «դիվանագիտական ճակատամարտը» լավ է տանում
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անհրաժեշտ է համարում ամեն ինչ անել, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը չլինի սովորական երևույթ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ի՞նչ նոր գործողություններ են արվում  Լաչինի միջանցքը բացելու համար, որի փակը լինելը, կարծես թե, սովորական է դարձել, Սիմոնյանը պատասխանեց, որ նախ և առաջ պետք է թույլ չտալ, որ դա դառնա սովորական երևույթ։
«Այդ առումով, միգուցե, ինչ-որ մարդկանց համար ինչ-որ չափով սովորական է, բայց աշխարհի համար դա չի կարող ու չի մնալու սովորական։ Կարող եմ ասել, որ աշխարհում կա կոնսենսուս (մինուս մեկ-երկու կարծիք), որ ,այո, Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի, որ Լաչինի միջանցքի բացման պատասխանատուներն են Ադրբեջանը և Ռուսաստանը, և մենք շարունակելու ենք աշխատանքներն այդ ուղղությամբ»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
Հարցին, թե արդյոք լինելու են որևէ հստակ գործողություններ Լաչինի միջանցքի բացման հարցում, Սիմոնյանը որպես օրինակ բերեց Ադրբեջանի գործողությունները Արցախյան առաջին պատերազմից հետո, երբ ի օգուտ նրանց միջազգային տարբեր կառույցներում բանաձևեր և փաստաթղթեր էին ընդունվում, ինչը հետագայում ունեցավ հետևանքներ։
«Տեսեք, երբ ժամանակին Ղարաբաղյան պատերազմը ավարտվեց և Ադրբեջանը տարբեր միջազգային կառույցներում տարբեր փաստաթղթեր էր ստանում, տարբեր ձևով ֆիքսում էր իրավիճակը ի օգուտ իրենց, մենք մտածում էինք, որ դրանք ուղղակի կոչեր են։ Ոչ, դրանք շատ կարևոր փաստաթղթեր են և ունենում են կոնկրետ հետևանքներ։ Վստահ եղեք, որ, ըստ իս, դիվանագիտական առումով այս «ճակատամարտը» բավականին լավ ենք տանում»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

Спикер НС РА считает, что Армения неплохо ведет «дипломатическую битву» по вопросу открытия Лачинского коридора
Председатель НС РА Ален Симонян считает необходимым делать все, чтобы ситуация вокруг Лачинского коридора не стала обычным явлением.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Отвечая на вопрос журналиста, какие действия предпринимаются для открытия Лачинского коридора, закрытие которого, похоже, стало обычным, Симонян заявил, что, в первую очередь, нельзя допустить, чтобы это стало обычным.
«В этом смысле, может быть, для кого-то это и нормально, но не может быть, и не будет нормальным для мира. Могу сказать, что в мире есть консенсус (минус одно-два мнения), что да, Лачинский коридор должен быть открыт, что Азербайджан и Россия несут ответственность за открытие Лачинского коридора, и мы продолжим работу в этом направлении, подчеркнул Симонян.
На вопрос, будут ли какие-то конкретные действия по открытию Лачинского коридора, Симонян привел в пример действия Азербайджана после первой Арцахской войны, когда в различных международных структурах в их пользу были приняты резолюции и документы, что впоследствии возымело свои последствия.
«Когда закончилась карабахская война, и Азербайджан в различных международных структурах получал различные документы, разными способами направляя ситуацию в свою пользу, мы думали, что это просто призывы. Нет, это очень важные документы и уже имеют свои определенные последствия. Будьте уверены, я считаю, что мы в дипломатическом смысле неплохо ведем эту «битву»», - заключил Симонян.