Պաշտոնատար անձը ֆեյսբուքյան կեղծ էջով տարածել է ապատեղեկատվություն․ ԱՀ ԱԱԾ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունից:
«Հերթական ուսումնասիրության շրջանակում պարզվել է, որ ֆեյսբուքյան՝ «Artur Baghdasaryan» անվանումը կրող էջը, որը պարբերաբար հայտարարություններ է տարածում այս կամ այն պաշտոնատար անձանց կողմից կատարվող ենթադրյալ հանցավոր արարքների վերաբերյալ, ներկայացված է կեղծանվամբ ու օգտագործվում է պաշտոնատար անձի կողմից:
Տվյալ պաշտոնատար անձը հրավիրվել է ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայություն, ով ընդունել է, որ հիշյալ ֆեյսբուքյան էջն օգտագործվում է իր կողմից, էջում տարբեր մարդկանց վերագրվող գործողությունների մասին հայտարարությունները իրականությանը չեն համապատասխանում, այդ գրառումները կատարվել են անձնական նպատակներով:
Սոցիալական ցանցերը այսօր լայն տարածում ունեն հանրության շրջանում և դրանցում արվող հայտարարությունները բավականին մեծ ազդեցություն ունեն հանրային կարծիքի ձևավորման վրա, ունակ են պետական մարմինների ու պաշտոնատար անձանց հանդեպ ձևավորելու արհեստական տրամադրություններ, վնաս հասցնելու Արցախի Հանրապետության շահերին: Հետևաբար կոչ ենք անում զերծ մնալ հանրային տրամադրություններն ու կարծիքները խեղաթյուրելու, անձնական, խմբային կամ այլ շահերից ելնելով ցանկալի գնահատականներ հնչեցնելու կամ տրամադրություններ ձևավորելու, հանրության մեջ ներքին պառակտում մտցնելու համար ապատեղեկատվություն տարածելու փորձերից, մնալ բարոյականության դաշտում՝ այդպիսով Արցախի Հանրապետության ու արցախցիների շահերը պաշտպանելով արտաքին վտանգներից, հասարակությանը զերծ պահելով ներքին պառակտումից:
ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, որոնք միտված են բացառապես Արցախի Հանրապետության ներքին ու արտաքին անվտանգությունն ապահովելուն», - ասված է հայտարարության մեջ։

Должностное лицо с поддельной страницы Facebook распространило дезинформацию: СНБ Республики Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Служба национальной безопасности Республики Арцах.
«В рамках очередного расследования выяснилось, что страница Facebook под названием «Артур Багдасарян», на которой регулярно публикуются сообщения о предполагаемых преступных действиях, совершенных тем или иным должностным лицом, представлена ​​под псевдонимом и используется должностным лицом.
Данное должностное лицо было приглашено в Службу национальной безопасности Республики Арцах, который признал, что указанная страница Facebook используется им, утверждения о действиях, приписываемых разным лицам на странице, не соответствуют действительности, эти записи были сделаны в личных целях.
Сегодня социальные сети широко распространены среди населения и высказывания в них имеют достаточно большое влияние на формирование общественного мнения, способны формировать искусственные настроения в отношении государственных органов и должностных лиц, нанося ущерб интересам Республики Арцах. Поэтому мы призываем воздерживаться от попыток искажения общественных настроений и мнений, озвучивания желаемых оценок или формирования настроений исходя из личных, групповых или иных интересов, распространения дезинформации для создания внутреннего раскола в обществе, оставаться в поле нравственности, тем самым защищая интересы Республики Арцах и народа Арцаха от внешних угроз, сохраняя общество свободным от внутреннего разделения.
Служба национальной безопасности Республики Арцах продолжит проводимые в этом направлении работы, направленные исключительно на обеспечение внутренней и внешней безопасности Республики Арцах», - говорится в сообщении.