ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հայտարարել է, որ Իրանը կանխել է Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան
Հայաստանը հետախուզական տվյալներ է տիրապետում, ըստ որոնց Ադրբեջանը 2022 թվականի սեպտեմբերին ավելի լայնածավալ ագրեսիա էր նախապատրաստում Հայաստանի դեմ, որը խափանվեց Իրանի գործողությունների շնորհիվ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Al Monitor-ին հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, որի խոսքերը մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ունեինք հետախուզական տվյալներ, որ Ադրբեջանը նախապատրաստում էր ավելի մեծ ագրեսիա, երբ հարձակվեց Հայաստանի վրա անցյալ տարվա սեպտեմբերին: Իրանի գործողություններն ու հայտարարությունները օգնեցին կանխել իրավիճակի հետագա վատթարացումը: Իրանը կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Իրանի հետ սահմանը կարևորագույն նշանակություն ունի Երևանի համար: Ունենք երկու փակ սահման Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, ուստի արտաքին աշխարհ տանող միակ դարպասները բացվում են Իրանի և Վրաստանի տարածքով»,-ասել է Կոստանյանը։

Замглавы МИД Армении В.Костанян заявил, что Иран предотвратил масштабную агрессию Азербайджана против Армении
Армения располагала разведданными о том, что Азербайджан в сентябре 2022 года готовил более масштабную агрессию против Армении, которая благодаря действиям Ирана была сорвана.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом изданию Al Monitor заявил заместитель министра иностранных дел страны Ваган Костанян.
"У нас были разведданные, что Азербайджан готовил более масштабную агрессию, когда в сентябре прошлого года напал на Армению. Действия и заявления Ирана помогли предотвратить дальнейшее ухудшение этой ситуации. Иран является важным партнером для Армении. Граница с Ираном имеет для Еревана первостепенное значение. У нас две закрытые границы с Турцией и Азербайджаном, поэтому через Иран и Грузию открываются единственные ворота во внешний мир", - сказал Костанян, слова которого приводит ТАСС