Փաշինյանը Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում կարևորել է ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և կարևորել դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Nikol Pashinyan holds phone talks with Putin, highlights need for Russia’s actions to overcome humanitarian crisis in NK
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with Russian President Vladimir Putin.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS: PM Pashinyan touched upon the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor and attached importance to the implementation of necessary steps by Russia for overcoming it, the Prime Minister’s Office said in a read-out.
In this context, reference was made to the activities of the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh.
They also discussed matters related to the implementation of the tripartite agreements signed by the leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, and October 31, 2022.