ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել՝ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար. Բորել
2022 թ. դեկտեմբերի սկզբից Եվրոպական Միությունն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և դրանց մարդասիրական հետևանքներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ասսիտա Կանկոյի պաշտոնական հարցմանը ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերի բարձր ներկայացուցիչ Ժոզոպ Բորելի պատասխանում:
«ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության սահմաններում միջոցներ ձեռնարկել՝ միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորությունների»,- 1lurer-ի փոխանցմամբ՝ նշված է փաստաթղթում:
Նշվում է, որ Բորելը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը սերտ կապի մեջ է երկու կողմերի հետ։
Պատասխանում անդրադարձ է կատարվում 2022 թ. Հայաստանում երկու ամսով ԵՄ առաքելության տեղակայմանը և այժմ ԵՄ քաղաքացիական նոր առաքելության տեղակայմանը երկու տարով՝ Հայաստանի դիմումի համաձայն:
«Առաքելության նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղերում վստահության ամրապնդմանը և պայմաններ ապահովել, որոնք կնպաստեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, որոնց աջակցում է ԵՄ-ն»,- ասված է փաստաթղթում:
Անդրադառնալով հարցման մեջ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ սահմանափակող միջոցների կիրառման վերաբերյալ հարցին՝ նշվել է. «Պատժամիջոցները ԵՄ-ի ընդամենը մեկ գործիք են ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության նպատակների առաջմղման համար և այս դեպքում չեն դիտարկվում»։

EU has called on Azerbaijan to take measures to ensure freedom, security of movement in Lachin corridor - Borrell
Since the beginning of December 2022, the EU has been closely following the developments along and around the Lachin Corridor and their humanitarian implications. High Representative/Vice-President Borrell is in regular contact with the Foreign Ministers of both sides.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: EU Special Representative Klaar also remains in close contact with both sides, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell said in response to an inquiry from Member of the European Parliament Assita Kanko.
“Since the beginning of December 2022, the EU has been closely following the developments along and around the Lachin Corridor and their humanitarian implications.
High Representative/Vice-President Borrell is in regular contact with the Foreign Ministers of both sides. EU Special Representative Klaar also remains in close contact with both sides.
The EU has called on Azerbaijan to take the measures that are within its jurisdiction to ensure freedom and security of movement along the corridor, in line with its obligations deriving from the trilateral statement of 9 November 2020.
In accordance with the agreement reached in Prague on 6 October 2022, the EU Monitoring Capacity was deployed to Armenia for a maximum of two months and completed its activities on 19 December 2022.
The EU has started a new phase of engagement with the decision to establish, in response to Armenia’s request, a civilian European Union mission in Armenia (EUMA) under the Common Security and Defence Policy (CSDP).
The objective of the mission is to contribute to stability in the border areas  of Armenia,  build confidence on the ground, and ensure an environment conducive to normalisation efforts  between Armenia and Azerbaijan supported by the EU.
Sanctions are only one of the EU’s tools to promote the objectives of the Common Foreign and Security Policy and are not being considered in this case.
The EU’s efforts with Armenia and Azerbaijan are focused on achieving solutions through dialogue, to which the leaders of both countries have expressed their commitment,” Borrell said.