Արցախի ներկայացուցիչները Կանադայի խորհրդարանում Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիայի հետևանքների վերաբերյալ փաստեր են ներկայացրել
Կանադայի Համանյքների պալատի արտաքին հարաբերությունների և միջազգային զարգացման մշտական հանձնաժողովը հունվարի 25-ին գումարել է երկու առանձին նիտեր։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, նիստերը գումարվել են՝ համաձայն հանձնաժողովի կողմից նախորդ շաբաթ միաձայն ընդունված որոշման: Որոշման նախագիծը ներկայացվել էր «Քվեբեկի բլոկ» խմբակցության անդամ Սթեֆան Բերգերոյի կողմից, որը պահանջել էր նվազագույնը երեք հանդիպում, որոնց ընթացքում հանձնաժողովի անդամները հնարավորություն կունենան լսելու Արցախի Հանրապետությունը ներկայացնող անձանց, ինչպես նաև՝ փորձագետների և կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների։
Կանադական խորհրդարանում կայացած նիստերի բացառիկ բնույթն ու պատմականությունը նրանում է, որ առաջին անգամ Արցախի Հանրապետության պետական ներկայացուցիչները հանդես եկան կանադական խորհրդարանի առջև և ներկայացրեցին Արցախի բնակչության պայքարը հանուն արժանապատիվ կյանքի։ Առաջին հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի համանախագահ Շահեն Միրաքյանը, դոկտոր Թալին Փափազյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում և Կանադայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։ Երկրորդ հանդիպմանը մասնակցել են «Միջազգային ճգնաժամային խմբի» Հարավային Կովկասի հարցերով ավագ վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը և Վինդսորի համալսարանի իրավունքի պրոֆեսոր Քրիստոֆեր Վոթերսը։
Հրավիրյալները, յուրաքանչյուրն իր մասով, հանգամանորեն անդրադարձել են ստեղծված իրավիճակին։ Կարևորվել է Կանադայի կողմից Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշման իրականացումը, որպեսզի վերջինս վերջ տա իր ցեղասպան քաղաքականությանը։
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչները հանձնաժողովի անդամներին ներկայացրել են իրական փաստեր՝ կապված մարդասիրական ծանր հետևանքների և Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիայի հետևանքների հետ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության առաջնահերթություններն ու ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնում խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներին այս կարևոր հարցում օժանդակության համար և հասատատակամ է շարունակելու ջանքերը՝ Արցախի շրջափակմանը վերջ դնելու և Արցախի ձայնը լսելի դարձնելու ուղղությամբ։

Представители Арцаха рассказали в Парламенте Канады о последствиях геноцидальной политики Азербайджана
25 января постоянная комиссия по внешним отношениям и международному развитию Палаты общин Канады созвала два отдельных заседания.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 января, АРЦАХПРЕСС- Как говорится в сообщении Центрального офиса Бюро «Ай Дата» АРФД, заседания были созваны в соответствии с решением, единогласно принятым комиссией на прошлой неделе. Проект решения представил Стефан Бержеро, член фракции «Квебекский блок», который потребовал не менее трех заседаний, в ходе которых члены комиссии  послушают представителей Республики Арцах, а также экспертов и представителей армянской общины Канады.
Исключительный характер и историчность заседаний канадского парламента заключается в том, что впервые государственные представители Республики Арцах выступили перед канадским парламентом и представили борьбу населения Арцаха за достойную жизнь на своей Родине. В первом заседании приняли участие сопредседатель канадского комитета «Ай Дата» АРФД Шаген Миракян, доктор Талин Папазян, представитель Республики Арцах в Соединенных Штатах Америки и Канаде Роберт Аветисян и Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян. Во втором заседании  участвовали старший аналитик по Южному Кавказу Международной кризисной группы Олеся Варданян и профессор права Виндзорского университета Кристофер Уотерс.
Была подчеркнута необходимость давления Канады на Азербайджан с целью прекращения его геноцидальной политики.
Представители Республики Арцах представили членам комиссии факты о последствиях гуманитарного кризиса и геноцидальной агрессии Азербайджана, также приоритеты Республики Арцах и свое видение свободной и независимой жизнь.
В сообщении говорится, что Комитет АРФД «Ай Дата» Канады выражает членам парламентской комиссии свою признательность за помощь в этом важном деле и полон решимости, продолжать усилия по прекращению блокады Арцаха, и чтобы голос Арцаха наконец был услышан.