Շրջափակված Արցախում 169 երեխա է ծնվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին ասված է Արցախի կառավարության տեղեկագրում (շրջափակման 46-րդ օր):
Ցուրտ ձմռան պայմաններում, առանց բնական գազի օգտագործման հնարավորության և թերի էլեկտրամատակարարման պայմաններում Արցախի բնակիչները, որպես ջեռուցման և սնունդ պատրաստելու այլընտրանքային տարբերակ, ստիպված սկսել են իրենց բնակարաններում փայտի վառարաններ տեղադրել։
Այս կապակցությամբ Արցախի ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը զգուշացնում է քաղաքացիներին, որ հրդեհային անվտանգության տեսանկյունից վառարանների տեղադրումը ռիսկային է, եթե չպահպանվեն անվտանգության կանոնները։
Տեղեկագրում նաև ներկայացված է Արցախի շրջափակման 44-րդ օրվա վիճակագրությունը.
12 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
7 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 169 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով 508 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 46 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 4,700 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 18 000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:

В период блокады в Арцахе родились 169 детей
В квартирах Арцаха стали устанавливать дровяные печи из-за блокады со стороны Азербайджана, перебоев с поставками газа и электричества.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 января, АРЦАХПРЕСС-  Об этом говорится в бюллетене Правительства Арцаха (46-й день блокады).
В условиях холодной зимы, без возможности использования природного газа и неполного электроснабжения жители Арцаха в качестве альтернативного варианта отопления и приготовления пищи вынуждены стали устанавливать в своих квартирах дровяные печи.
В этой связи Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Арцаха предупреждает граждан о том, что с точки зрения пожарной безопасности установка печей рискованна, если не будут соблюдены правила безопасности.
В бюллетене также представлена ​​обновлённая статистика дня
• 12 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы
• 7 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое
• 169 детей родились на свет в период блокады
• 508 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях
• При содействии МККК 46 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи
• Из-за сложной экономической ситуации 4700 человек лишены рабочих мест
Более чем 18.000 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть.