ԱԳՆ-ն հավանություն է տալիս հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Եվրախորհրդարանի կողմից Արցախի շրջափակման դատապարտումը և հավանություն է տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման դատապարտումը Եվրախորհրդարանի կողմից և կոչերը՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի գործունեությունը` ի կատարումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների։ Երախտագիտություն ենք հայտնում այն ​​պատգամավորներին, որոնք սկզբունքային դիրքորոշում են դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության կանխման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Հավանություն ենք տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքն ապահովելու կոչերին։ Բարձր ենք գնահատում Եվրախորհրդարանի դիմումը միջազգային հանրությանը՝ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Արցախի ժողովրդի ճակատագրում։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է։ Ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի վտարել Արցախի ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից։ Կարևորում ենք միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնացումը կոնկրետ քայլերի իրականացման վրա՝ միտված Ադրբեջանի ցեղասպանական ծրագրի խափանմանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Artsakh supports EP calls to send fact-finding mission to Lachin Corridor to assess humanitarian situation
The Foreign Ministry of Artsakh welcomes the European Parliament's condemnation of the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan, as well as its call to immediately reopen the Lachin Corridor pursuant to the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020, the Artsakh foreign ministry said in a statement.
STEPANAKERT, JANUARY 20, ARTSAKHPRESS: “We welcome the European Parliament's condemnation of the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan, as well as its call to immediately reopen the Lachin Corridor pursuant to the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020․ We express our appreciation to the members of the European Parliament who demonstrated a principled position on the need to put an end to the inhumane policy of Azerbaijan towards Artsakh and its people.
We support the calls to send a fact-finding mission to the Lachin Corridor to assess the humanitarian situation on the ground, as well as to grant access to Artsakh for international organizations in general. We highly appreciate the appeal of the European Parliament to the international community to be actively involved in the fate of the people of Artsakh.
In this regard, we reiterate that the blockade of Artsakh is only one of the components of the Azerbaijani plan to destroy the people of Artsakh. Having created unbearable living conditions, Azerbaijan seeks to expel the people of Artsakh from their homeland. We consider it important to concentrate the collective efforts of the international community on the implementation of specific measures to prevent the genocidal plans of Azerbaijan,” the foreign ministry said.