ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանում կայացած միջոցառմանը ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանն իր խոսքում նշել է, որ մեծ է մարշալ Բաղրամյանի մեծ ավանդն ու դերակատարությունը ոչ միայն Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում, այլ նաև Սարդարապատի ճակատամարտում:
«1950-ականների վերջին զորավար Անդրանիկի և Սարդարապատի ճակատամարտի մասին նրա պատմած հուշերի շնորհիվ հայ ժողովուրդը կարողացավ վերագտնել իր հերոսին: Մարշալ Բաղրամյանը երբևէ իրեն չհամարեց ուրիշ պետության զավակ, այլ ասում էր, որ ամեն ինչ ստացել է հայ ժողովրդից: Խորհրդային տարիներին նման բան ասելը հերոսություն կարելի է համարել»,-նշել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Պատմաբան Մհեր Հարությունյանի խոսքով՝ պատմական իրադարձությունները փաստում են, որ մարշալ Բաղրամյանին յուրահատուկ էր կազմակերպվածությունը, ոչ ստանդարտ որոշումներ ընդունելու կարողությունը, համարձակ ռազմերթեր կազմակերպելու հմտությունը և մտքի սլացքը, որի հետ անգամ Իոսիֆ Ստալինն էր հաշվի նստում:
«Սա ինքնին վկայում է այն մասին, որ Բաղրամյանը եղել է տաղանդավոր զորավար: Նա միշտ պահել է իր հայեցի կերպարը և փորձել է օգտակար լինել Հայաստանին»,-ընդգծել է Մ. Հարությունյանը:
Պատմաերկրագիտական թանգարանում ցուցադրվեցին մարշալ Բաղրամյանի կյանքի, անցած հերոսական ուղու, ճակատամարտերում դրսևորած զորավարական տաղանդի մասին պատմող տեսանյութեր և լուսանկարներ:
Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի էքսկուրսավար Գայանե Գրիգորյանն անհրաժեշտություն է համարել նման միջոցառումները՝ կարևորելով Հովհաննես Բաղրամյանի և մյուս նշանավոր հայ զորահրամանատարների հերոսական ուղին վերագնահատելն ու նրանց օրինակով մատաղ սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը:

Сегодня, 2 декабря, в Историко-геологическом музее Арцаха состоялось мероприятие, посвященное 125-летию известного военачальника СССР, маршала Ивана Баграмяна.
В Степанакерте состоялось мероприятие, посвященное 125-летию маршала Ивана Баграмяна
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на мероприятии, состоявшемся в Историко-геологическом музее Арцаха, заместитель министра Образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лерник Ованнисян в своем выступлении отметил, что велик вклад и роль маршала Баграмяна не только в победе над фашизмом во Второй мировой войне, но и в Сардарапатской битве.
"В конце 1950-х годов армянский народ смог заново открыть для себя своего героя благодаря рассказанным им воспоминаниям о Сардарапатской битве и генерале Андранике. Маршал Баграмян никогда не считал себя сыном другого государства, а говорил, что все ему досталось от армянского народа. В советские годы говорить подобное можно было считать героизмом", - отметил Л. Ованнисян.
По мнению историка Мгера Арутюняна, исторические события доказывают, что маршал Баграмян был уникален своей организованностью, умением принимать нестандартные решения, умением организовывать смелые военные походы и остротой ума, с которой считался даже Иосиф Сталин.
"Это само по себе доказывает, что Баграмян был талантливым военачальником. Он всегда сохранял свой армянский облик и старался быть полезным Армении", - подчеркнул М. Арутюнян.
Видео и фотографии о жизни маршала Баграмяна, его героическом пути и поведении в боях были представлены в Историко-геологическом музее.
Экскурсовод Историко-геологического музея Арцаха Гаяне Григорян сочла подобные мероприятия необходимыми, подчеркивая важность переоценки героического пути Ованеса Баграмяна и других выдающихся армянских военачальников и военно-патриотического воспитания молодого поколения по их примеру.