Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նրա այցը տարածաշրջան և բարձր գնահատել ԱՄՆ դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող այլ թեմաների շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի: Կարևորվել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում:

Пашинян и Рикер обсудили вопросы, связанные с формированием международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку
Премьер-министр Никол Пашинян принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США, старшего советника по переговорам на Кавказе Филипа Рикера.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в канцелярии премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал его визит в регион и высоко оценил роль США как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с нагорно-карабахской проблемой, в том числе формирование международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку.
Состоялся обмен мнениями по вопросам урегулирования армяно-азербайджанских отношений, региональной стабильности и другим темам, связанным с безопасностью.
Собеседники коснулись также вопросов, касающихся сотрудничества в рамках армяно-американского стратегического диалога. Была отмечена постоянная поддержка США в эффективном осуществлении демократических реформ в Армении.