Քաղաքացիների օրինապահության և անվտանգության ապահովումն իրականացվում է օրենքով մեզ վերապահված լիազորությունների ողջ ծավալով. ՆԳ նախարար
Ոստիկանության աշխատակցի մասնագիտական օրվա առթիվ Արցախի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Արցախպրես»-ին՝ անդրադառնալով համակարգի գործունեության ներկա առանձնահատկություններին, ձեռքբերումներին ու կատարված աշխատանքին:
Քաղաքացիների օրինապահության և անվտանգության ապահովումն  իրականացվում է օրենքով մեզ վերապահված լիազորությունների ողջ ծավալով. ՆԳ նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև․
-Պարոն նախարար, ինչպիսի՞ առանձնահատկություններ ունի այսօր ոստիկանության ծառայությունը, կառույցը որքանո՞վ է կարողանում իրագործել իր առջև դրված խնդիրները։
-Ըստ էության, ինչպես բոլոր կառույցների, այնպես էլ ոստիկանության կատարած աշխատանքի գնահատականը կարծում եմ լավագույնս տալիս է հանրությունը: Սակայն, չեմ կարող չնշել, որ համակարգն իսկապես մեծ աշխատանք է իրականացնում Հանրապետությունում հասարակական կարգի պահպանման, հանցագործությունների կանխման և բացահայտման ուղղությամբ: Արցախի ոստիկանն իր ծառայությամբ արտահայտում է մեր բոլոր պատկերացումները՝ երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգության վերաբերյալ: Առիթը բաց չթողնելով, իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում համակարգի բոլոր ստորաբաժանումների ծառայողներին: Նրանք ոչ միայն իրագործում են իրենց պարտավորությունները, այլ ամենօրյա աշխատանքի արդյունք է այն, որ վերջին մեկ տարվա տվյալներով զգալիորեն նվազել է առանձնապես ծանր, ծանր ու միջին ծանրության հանցագործությունների նկարագիրը: Ոստիկանն իր առաքելությամբ հասարակության մեջ արթուն է պահում միտքը, որ Արցախում օրենքը բոլորի համար հավասար է: Սա սկզբունք է, որով առաջնորդվում է Արցախի ՆԳ նախարարությունը:
-Համակարգում այսօր ի՞նչ խնդիրներ կան և ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվում դրանց հրատապ լուծման համար։
-Կարծեմ իմ հարցազրույցներից մեկում նշել եմ, որ խնդիրների մասին ոչ թե բարձրաձայնելու փոխարեն գերադասում եմ, դրանք լուծելը: Պատերազմի ժամանակ երբ հրթիռակոծության են ենթարկվել խաղաղ բնակավայրերը, մեծապես տուժել են նաև ոստիկանության և արտակարգ իրավիճակների ծառայության կենտրոնական ու տարածքային ստորաբաժանումները: Անցած 2 տարիների ընթացքում ծառայությանը զուգահեռ, մենք ձեռնամուխ ենք եղել վերանորոգել, բարեկարգել, ՆԳՆ ծառայողների համար ստեղծել արդի չափանիշներին համապատասխան պայմաններ: Այս ամենից բացի, նյութատեխնիկական բազայի համալրման և անհրաժեշտ գույքի խնդիր կար, որը դարձյալ լուծվել է և կառավարության միջոցներով և անհատ բարերարների շնորհիվ: Բարեփոխումները սակայն, այսքանով չեն սահմանափակվում: Ինձ համար առաջնայինը նաև Ոստիկանության և Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության կադրային սպաների ու ծառայողների մասնագիտական ունակությունների բարձրացմանը միտված քայլերն են, որնց ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում:
-Ո՞րն է Արցախի Հանրապետության ոստիկանության գերխնդիրը։
-Ոստիկանության գերխնդիրը հասարակական կարգի պահպանումն է, բոլոր քաղաքացիների օրինապահության և անվտանգության ապահովումը: Այդ գերխնդիրն իրականացվում է օրենքով մեզ վերապահված լիազորությունների ողջ ծավալով: Մենք ապրում ենք Արցախի համար ճակատագրական ժամանակահատվածում, մեր բնակավայրերի մեծ մասն առաջնագիծ է դարձել: Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերում, կրթօջախներում ոստիկանությունը պարեկային ծառայություն է իրականացնում, օրը՝ 24 ժամ լինելով քաղաքացու կողքին: Այսինքն, օրենքով վերապահված պարտականություններից բացի, ոստիկանը պատրաստ է ցանկացած իրավիճակում կատարել նույնիսկ ամենաբարդ առաջադրանքը:
-Ի՞նչ քայլեր են կատարվում ոստիկանության գործունեության արդյունավետության շարունակական բարձրացման ուղղությամբ:
- Նախ նշեմ, որ իր գործառույթներն իրականացնելու համար, ոստիկանությունն առաջնորդվում է օրինականության շրջանակներում և մեծ աշխատանք է կատարում ոստիկանության գործունեության օրենսդրական դաշտի ձևավորման և այդ օրենքները պատշաճ իրագործելու ուղղությամբ: Որպես ոլորտի գլխավոր պատասխանատու, ինձ համար էականը հանցավոր դրսևորումների բացառումն է և պայքարը՝ ներքին անվտանգության ապահովման ուղղությամբ: Մենք փորձում ենք ստեղծել բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ մեր հայրենակիցների խաղաղ կենսագործունեության համար:
-Ի՞նչ կմաղթեք համակարգի ծառայողներին տոն օրվա առթիվ։
-Կցանականամ, որ յուրաքանչյուր ծառայող, որպես իրավապահ կառույցի ներկայացուցիչ, որոշումներ կայացնելիս, առաջնորդվի ընդհանուր արժեհամակարգի պահանջներով ու պատասխանատու լինի իր խղճի առաջ: Անկոտրում պայքար, ուժ ու համբերություն եմ մաղթում բոլորիս ու բարեկեցություն մեր օջախներին:

Обеспечение правопорядка и безопасности граждан осуществляется в полном объеме полномочий, возложенных на нас законодательством: Министр внутренних дел
Министр внутренних дел Республики Арцах Карен Саргсян дал интервью «Арцахпресс» по случаю профессионального дня сотрудника полиции, коснувшись текущих особенностей деятельности системы, достижений и проделанной работы.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 ноября, АРЦАХПРЕСС- Представляем интервью ниже:
- Господин министр, каковы особенности полицейской службы сегодня, насколько структура способна реализовать поставленные перед ней задачи?
- По сути, я думаю, что общественность дает наилучшую оценку работе всех структур, а также полиции. Однако не могу не отметить, что система действительно проводит большую работу в направлении охраны общественного порядка, предотвращения и раскрытия преступлений в Республике. Своей службой арцахский полицейский выражает все наши представления о внутренней и внешней безопасности страны. Не упуская возможности, выражаю благодарность работникам всех подразделений системы. Они не только выполняют свои обязательства, но и результатом их ежедневной работы является то, что, по данным прошлого года, значительно уменьшилось количество особо тяжких, тяжких и преступлений средней тяжести. Своей миссией полицейский побуждает в обществе мысль о том, что в Арцахе закон для всех равен. Именно этим принципом руководствуется МВД Арцаха.
- Какие проблемы существуют в системе сегодня и какие шаги предпринимаются для их неотложного решения?
- Кажется, я упоминал в одном из своих интервью, что вместо того, чтобы говорить о проблемах, я предпочитаю их решать. Во время войны, когда мирные населенные пункты подвергались ракетному обстрелу, сильно пострадали также центральные и региональные подразделения полиции и экстренных служб. В течение последних 2-х лет, параллельно со службой, мы взялись за ремонт, благоустройство и создание условий для сотрудников МВД в соответствии с современными стандартами. Вдобавок ко всему этому существовала проблема пополнения материально-технической базы и необходимого имущества, которая опять-таки решалась при поддержке государства и благодаря отдельным благотворителям. Однако этим реформы не ограничиваются. Для меня также приоритетом, с которого осуществляется ежедневная работа, являются шаги, направленные на повышение профессиональных способностей кадровиков и сотрудников полиции и ГСЧС.
- В чем заключается главная задача полиции Республики Арцах?
- Главной задачей полиции является поддержание общественного порядка, обеспечение правопорядка и безопасности всех граждан. Эта сверхзадача осуществляется в полном объеме возложенных на нас законом полномочий. Мы живем в судьбоносный для Арцаха период, большинство наших населенных пунктов стали приграничными. В приграничных населенных пунктах и ​​учебных заведениях Арцаха полиция осуществляет патрульную службу, находясь рядом с гражданами 24 часа в сутки. Иными словами, помимо возложенных законом обязанностей, сотрудник полиции готов выполнить даже самую сложную задачу в любой ситуации.
- Какие шаги предпринимаются для постоянного повышения эффективности деятельности полиции?
- В первую очередь отмечу, что для выполнения своих функций полиция руководствуется рамками законности и проводит большую работу в направлении формирования правовых основ деятельности полиции и надлежащей реализации этих законов. Для меня, как главного ответственного за сектор, главное – ликвидация криминальных проявлений и борьба за обеспечение внутренней безопасности. Мы стараемся создать все необходимые условия для мирной жизни наших соотечественников.
- Что вы пожелаете сотрудникам системы по случаю праздника?
- Хотелось бы, чтобы каждый служащий, как представитель правоохранительной структуры, при принятии решений руководствовался требованиями общей системы ценностей и отвечал перед своей совестью. Желаю всем нам упорной борьбы, сил и терпения, а нашим семьям - благополучия.