Հայաստանի և Հնդկաստանի հարաբերություններն ավելի ընդլայնվել և խորացել են. Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմուտքի քարտուղար
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության Արևմուտքի քարտուղար Սանջայ Վերման գոհունակությամբ արձանագրեց, որ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ընդլայնվել և խորացել են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանջայ Վերման այս մասին հայտարարեց «Հայաստան-Հնդկաստան. հազարամյա հարաբերությունների նոր խթաններ» գիտաժողովի ժամանակ ունեցած բացման իր խոսքում:
«Իսկապես, գնահատում եմ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ անցկացվող «Հայաստան-Հնդկաստան. հազարամյա հարաբերությունների նոր խթաներ» գիտաժողովը: Ողջունելի նախաձեռնություն է, քանի որ մենք տոնում ենք Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը: Սա, իսկապես, ճիշտ ժամանակին է անցկացվել:
Գիտաժողովը մեր փոխշահավետ կապերը վերհանելու, ինչպես նաև՝ հետագայում երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու լավ հնարավորություն է: Հայ-հնդկական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն: Երկու ժողովուրդներին կապող մշակութային ժառանգությունը Հնդկաստանում մինչ օրս պաշտպանվում և պահպանվում է»,- ընդգծեց Վերման:
Ըստ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության Արևմուտքի քարտուղարի՝ Հայաստան-Հնդկաստան երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնվել և խորացել են: Սակայն դիվանագետն անհրաժեշտ է համարում այդ հարաբերություններն առավել ընդլայնել.
«Վերջին մեկ տարում տեղի ունեցան փոխադարձ այցեր՝ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Սա, իսկապես, շատ մեծ թափ հաղորդեց մեր հարաբերությունների զարգացմանը: Մեր համագործակցությունը ընդլայնվել է՝ ներառելով կրթության, տեխնոլոգիայի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներ: Առաջ շարժվելով՝ մենք պետք է համատեղենք մեր գործը և ավելի խոշորացնենք գոյություն ունեցող համագործակցությունը՝ ներգրավվելով հատկապես բժշկագիտության ոլորտը:
Հայաստանի Բժշկական համալսարանում բոլոր տարիների ընթացքում 5 հազարից ավելի հնդիկներ են սովորել: Սակայն ես վստահ եմ՝ մենք շատ ավելի մեծ թվով ուսանողներ ուղարկելու հնարավորություն ունենք»,- եզրափակեց Վերման:

Отношения между Арменией и Индией расширились и углубились: секретарь МИД Индии по вопросам Запада
Секретарь Министерства иностранных дел Индии по западным вопросам Санджай Верма с удовлетворением отметил расширение и углубление отношений между Индией и Арменией.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом он заявил в своем вступительном слове на конференции «Армения-Индия: новые стимулы тысячелетних отношений», состоявшейся в Ереване 28 ноября.
«Я ценю проведение конференции «Армения-Индия: новые стимулы тысячелетних отношений» по инициативе Министерства иностранных дел Республики Армения и Института востоковедения НАН РА. Это долгожданная инициатива, поскольку мы отмечаем 30-летие дипломатических отношений между Арменией и Индией. Она действительно проводится в нужное время.
Конференция является хорошей возможностью подчеркнуть наши взаимовыгодные связи и расширить наши отношения. Армяно-индийские отношения имеют многовековую историю. Культурное наследие, связывающее два народа, охраняется и сохраняется в Индии», - подчеркнул Верма.
По словам секретаря МИД Индии по Западу, двусторонние отношения Армения-Индия расширились и углубились, хотя есть необходимость и дальнейшего расширения этих отношений.
«В прошлом году прошли взаимные визиты на уровне министров иностранных дел двух стран. Это, действительно, дало большой импульс развитию наших отношений. Наше сотрудничество расширилось за счет образования, технологий, туризма и других сфер. Двигаясь вперед, нам необходимо объединить нашу работу и расширить уже существующее сотрудничество, особенно в области медицины.
За эти годы в Медицинском университете Армении обучилось более 5000 индийцев. Однако я уверен, что у нас есть возможность направлять сюда гораздо большее количество студентов», - заключил Санджай Верма.