Կանադան հյուպատոսություն կբացի Երևանում. Մելանի Ժոլի
«Սա կենսական առաջընթաց է Հայաստանում դեսպանություն բացելու ճանապարհին և առանցքային է մեր ժողովուրդների միջև կապերը կամրջելու համար, որոնք ծառայում են որպես մեր բարեկամության հիմքը»,- Թվիթերի իր միկրոբլոգում Կանադայի արտգործնախարար Մելանի Ժոլին հայտնել է Երևանում Կանադայի հյուպատոսություն բացելու մասին լուրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է 1lurer.am-ը։
Global Affairs Canada-ն էլ հայտարարել է, որ պաշտոնապես Հայաստանում Օտտավան հյուպատոսություն կբացի՝ պատվավոր հյուպատոս Վարդգես Ավագյանի գլխավորությամբ։ Այս մասին Հայաստանում Կանադայի դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերը հայտարարել է Երևանում, որտեղ տարբեր միջոցառումներով նշվում է Կանադայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Նոր հյուպատոսությունը հանրության համար բաց կլինի 2022 թվականի դեկտեմբերի 15-ից: Այն կառաջարկի հիմնական հյուպատոսական ծառայություններ Հայաստանում ապրող, սովորող, աշխատող և ճանապարհորդող կանադացիներին, ներառյալ շտապ հյուպատոսական օգնությունն ու անձնագրային և քաղաքացիական ծառայությունները:

В Ереване открывается консульство Канады
Это жизненно важный прогресс на пути к открытию посольства в Армении и ключ к установлению связей между нашими народами, которые служат основой нашей дружбы.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом написала в своем микроблоге в «Twitter» министр иностранных дел Канады Мелани Жоли, заявив об открытии консульства Канады в Ереване, передает news.am.
Global Affairs Canada заявило об официальном открытии консульства Оттавы в Армении, которое возглавит почетный консул Вардгес Авакян. Об этом заявила посол Канады в Армении Элисон Леклер в Ереване, где проходят различные мероприятия, посвященные 30-летию установления дипломатических отношений между Канадой и Арменией.
Новое консульство будет открыто для граждан с 15 декабря 2022 года. Оно предложит основные консульские услуги канадцам, проживающим, обучающимся, работающим и путешествующим в Армении.