Իրավիճակը պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ. պետնախարարը մեկնաբանել է նախարարներին աշխատանքից ազատելու որոշումը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի համակարգման ոլորտում գտնվող նախարարներն այսօր ազատվել են աշխատանքից:
Իրավիճակը պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ. պետնախարարը  մեկնաբանել է  նախարարներին աշխատանքից ազատելու որոշումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում կատարած գրառման մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ հավելելով, որ նրանցից չորսը կշարունակեն պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, մյուսների փոխարեն պաշտոնակատարներ կնշանակվեն փոխնախարարները:
«Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել:
Իմ Արցախ գալու պատճառը, ինչպես բազմիցս ասել եմ, ստեղված ճգնաժամային իրավիճակն է: Իրավիճակն իսկապես ՉԱՓԱԶԱՆՑ ԼՈՒՐՋ է: Սա մեզնից պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ, ճկունություն:
Ամենայն հարգանքով եմ վերաբերվում բոլոր նախարարներին, որոնցից ոմանք պաշտոնն ստանձնել են հետպատերազմական բարդ շրջանում ու ամեն ինչ արել՝ այդ փուլը հաղթահարելու համար: Շնորհակալ եմ նրանց, գնահատում եմ նրանց անցած ճանապարհը: Վստահ եմ, որ նրանք պետք են լինելու Արցախին:
Ես խոսել եմ նաև բոլոր ժամանակավոր պաշտոնակատարների հետ և հանձնարարել, որ նրանք ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվեն իրենց աշխատանքին՝ ապահովելով կառավարության գործունեության անխափանությունը։ Արդեն սկսել եմ քննարկումներ նոր նախարարների նշանակման հարցով՝ հետևյալ սկզբունքների հիման վրա՝ պրոֆեսիոնալիզմ, թիմային աշխատանք, թափանցիկություն, հետևողականություն ու կարգապահություն, ժողովրդին ծառայելու պատրաստականություն, պետական շահը նեղ անձնականից վեր դասելու գիտակցում և, իհարկե, ամենակարևորը՝ սեր ու նվիրվածություն հայրենիքի նկատմամբ»,- նշել է պետական նախարարը

Ситуация требует совершенно нового управления, нестандартных решений: Госминистр прокомментировал решение о снятии с должностей министров
Министры, находящиеся в сфере координации государственного министра Республики Арцах, сегодня освобождении от должностей.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей странице в Facebook сообщил государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян, добавив, что четверо из них будут продолжать исполнять обязанности временных должностных лиц, а вместо остальных будут назначены заместители министров.
«Почему я так решил?
Причиной моего приезда в Арцах, как я уже неоднократно говорил, является создавшаяся кризисная ситуация. Ситуация действительно ОЧЕНЬ СЕРЬЕЗНАЯ. Это требует от нас совершенно нового управления, нестандартных решений, гибкости.
Я с огромным уважением отношусь ко всем министрам, некоторые из которых вступили в должность в тяжелое послевоенное время и сделали все, чтобы преодолеть этот период. Я благодарю их,  ценю их пройденный путь. Я уверен, что они понадобятся Арцаху.
Я также поговорил с временно исполняющими обязанности должностными лицами и поручил им взять на себя полную ответственность за свою работу, обеспечить бесперебойное функционирование правительства.
Я уже начал обсуждение вопроса о назначении новых министров, исходя из следующих принципов: профессионализм, командная работа, прозрачность, последовательность и дисциплина, готовность служить народу, осознание того, что интересы государства ставятся выше узко личных интересов и, конечно, самое главное , любовь и преданность Родине»,- отметил государственный министр.