Մայրաքաղաքում Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի 25-ամյակին նվիրված միջոցառում է կայացել
Նախօրեին Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի գործունեության 25-ամյակին նվիրված համերգ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ուսանողները ներկայացրել են բուհի 25 տարվա գործունեությունն ու ձեռքբերումները։
312446757_1325979348147863_9098460860795427773_n.jpg (315 KB)
Մեզ հետ զրույցում պրոռեկտոր Ալիսա Բաղդասարյանն նշել է, որ Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանն իր գործունեության սկզբնական շրջանում ունեցել է 76 ուսանող՝ 7 մասնագիտությունների գծով, իսկ ներկայում՝ 12 մասնագիտություններով սովորում է 689 ուսանող՝ Արցախից, ՀՀ-ից, Ռուսաստանից, Թուրքմենստանից և այլ երկրներից:
313468530_681083136602458_2105996635391447694_n.jpg (306 KB)
«Բուհն այսօր ունի դասախոսական մեծ անձնակազմ:
Աշխատում են արհեստավարժ մասնագետներ` պրոֆեսորներ, գիտության դոկտորներ, դոցենտներ,թեկնածուներ:
Մեր շրջանավարտներն աշխատում են Արցախի Հանրապետության պետական կառույցներում, մասնավոր կազմակերպություններում, աշխատանքային գործունեության այլ բնագավառներում:
Գործունեության 25 տարվա ընթացքում ռազմավարական կարևոր խնդիրը կադրային ներուժի ստեղծումն ու վերազինումն էր և որպես գիտահետազոտական կենտրոնի կայանալը:
Կարևոր ստորաբաժանումներից է «Կովկասագիտության կենտրոնը», որը մեծ ներդում ունի բուհի վերլուծական մտքի զարգացման գործում»,-մանրամասնել է Ա. Բաղդասարյանը:

В столице состоялось мероприятие, посвященное 25-летию Университета имени Месропа Маштоца
Накануне во Дворце культуры и молодежи Степанакерта состоялся концерт, посвященный 25-летию Университета имени Месропа Маштоца.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», на мероприятии студенты представили 25-летнюю деятельность и достижения университета.
312446757_1325979348147863_9098460860795427773_n.jpg (315 KB)
В беседе с нами проректор Алиса Багдасарян отметила, что в Университете имени Месропа Маштоца в начале своей деятельности по 7 специальностям обучалось 76 студентов, а в настоящее время по 12 специальностям обучается 689 студентов из Арцаха, РА, России, Туркменистана и других стран.
313468530_681083136602458_2105996635391447694_n.jpg (306 KB)
«Сегодня в университете большой преподавательский состав.
Работают профессиональные специалисты: профессора, доктора наук, доценты, кандидаты.
Наши выпускники работают в государственных структурах Республики Арцах, частных организациях и других сферах.
За 25 лет деятельности важной стратегической задачей было создание и укрепление кадрового потенциала и становление как исследовательского центра.
«Центр кавказоведения» — одно из важных подразделений, которое вносит большой вклад в развитие аналитического мышления вуза», — уточнила А. Багдасарян.