Կաննում Ազնավուրի անվամբ արմավենիների ծառուղի է անվանակոչվել
Հոկտեմբերի 26-ին Կանն քաղաքում Շառլ Ազնավուրի անվամբ արմավենիների ծառուղի է անվանակոչվել։ Շառլ Ազնավուրի զբոսուղին տանում է դեպի Հայոց ցեղասպանությանը և ֆրանսիական դիմադրության շարժման հայազգի անդամներին նվիրված հուշարձան։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ազնավուր հիմնադրամից։
Զբոսուղու անվանակոչման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Նիկոլա Ազնավուրը, Կաննի հայերի միության անդամները, այլ հյուրեր։
Շառլ Ազնավուրը Կաննի կինոփառատոնի մշտական մասնակիցներից էր՝ թե՛ որպես դերասան, թե՛ որպես ժյուրիի անդամ։ Նա ամուր կապեր է ունեցել այս քաղաքի հետ և անգամ ստացել է Կաննի պատվավոր քաղաքացու կոչում։
«Այս իրադարձությունը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հերթական անգամ հարձակման է ենթարկվում, և սպառնալիքի տակ է նրա գոյատևման հարցը: Մենք չպետք է անտարբեր մնանք. ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը չպետք է քողարկի այս իրողությունը։ Ես ցանկանում եմ ընդգծել մեր կապը, մեր հարգանքն ու աջակցությունը հայտնել Հայաստանին։ Մենք պետք է աջակցենք հայերին, որոնք ճնշման են ենթարկվում, և պաշտպանենք նրանց ամբողջականությունը»,- ասել է Կաննի քաղաքապետ Դավիդ Լիսնարը:

В Каннах в честь Шарля Азнавура была названа пальмовая аллея
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в пресс-службе Фонда Азнавура, аллея Шарля Азнавура ведет к памятнику, посвященному Геноциду армян и армянским участникам французского движения Сопротивления.
На церемонии присвоения имени присутствовали мэр Канн Давид Лиснар, посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, Николя Азнавур, члены Союза армян Канн и другие гости.
Шарль Азнавур был одним из постоянных участников Каннского кинофестиваля и как актер, и как член жюри. Он имел прочные связи с этим городом и даже получил звание почетного гражданина Канн.
«Это событие происходит в то время, когда Армения в очередной раз подвергается нападению и находится под экзистенциальной угрозой. Мы не должны оставаться равнодушными, текущая геополитическая ситуация не должна скрывать эту реальность. Хочу подчеркнуть нашу связь, выразить уважение и поддержку Армении. Мы должны поддержать армян, находящихся под давлением, и защитить целостность Армении», - сказал мэр Канн Давид Лиснар.