Այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայացել է Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարության կազմակերպած «Արցախյան գորգարվեստ» մրցույթի արդյունքների ամփոփումը:
Ամփոփվել են «Արցախյան գորգարվեստ» մրցույթի արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանը, տեղեկացրեց, որ ընթացիկ տարվա ամռանը հայտարարված մրցույթին հայտ է ներկայացրել 38 մասնակից:
«Մասնակիցները՝ հիմնականում Ստեփանակերտից և Հադրութից են, որոնք ընդգրկվել են երկու տարիքային խմբերում ՝ 10-ից 17 տարեկան և ավելի բարձր: Այս տարվա մրցույթի արդյունքում բացահայտեցինք ասեղնագործության մի քանի յուրահատուկ նմուշներ, որոնց հիմքում ավանդականն էր՝ զարդարված նոր մոտեցումներով: Հաջորդ անգամ ուշադրություն կդարձնենք գորգի գույներին , որպեսզի բնական ներկանյութերից ստանան, ինչպես նաև չօգտագործվեն արհեստական թելեր և մրցույթին չներկայացնեն նախորդ տարվա գործվածքները»,- մանրամասնել է Ա. Պողոսյանը:
Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ անհրաժեշտություն համարելով արցախյան գորգագործության ավանդույթների պահպանումը որպես հայոց մշակույթի կարևորագույն բաղադրիչ, նշել է, որ Արցախը եղել է հայոց գորգագործական կենտրոններից մեկը:
Կրտսեր տարիքային խմբում՝ հաղթել են 3 մասնակցի աշխատանքները՝ գորգ, կարպետ և ասեղնագործություն, ավագ տարիքային խմբում՝ 2-ի ներկայացրած գորգերը, իսկ ասեղնագործության և կարպետի համար հաղթել է 3 մասնակից:

On October 25, the results of the "Artsakh Carpet Art" competition organized by the Artsakh Ministry of Education, Science, Culture and Sport have been summed up in the Palace of Culture and Youth of Stepanakert.
"Artsakh Carpet Art" competition results summed up in Stepanakert
STEPANAKERT, OCTOBER 25, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", carpet expert Ashkhunj Poghosyan, informed that 38 participants applied for the competition announced in the summer of this year.
"Participants were mainly from Stepanakert and Hadrut, who were included in two age groups, from 10 to 17 years old and older. As a result of this year's competition, we have discovered some unique designs of embroidery based on the traditional approaches. Next time, we will pay attention to the colors of the carpet," explained A. Poghosyan.
Lernik Hovhannisyan, Artsakh Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports considered it necessary to preserve the traditions of Artsakh carpet weaving as an important component of Armenian culture, noting that Artsakh was one of the Armenian carpet weaving centers.