Այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայացել է Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարության կազմակերպած «Արցախյան գորգարվեստ» մրցույթի արդյունքների ամփոփումը:
Ամփոփվել են «Արցախյան գորգարվեստ» մրցույթի արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանը, տեղեկացրեց, որ ընթացիկ տարվա ամռանը հայտարարված մրցույթին հայտ է ներկայացրել 38 մասնակից:
«Մասնակիցները՝ հիմնականում Ստեփանակերտից և Հադրութից են, որոնք ընդգրկվել են երկու տարիքային խմբերում ՝ 10-ից 17 տարեկան և ավելի բարձր: Այս տարվա մրցույթի արդյունքում բացահայտեցինք ասեղնագործության մի քանի յուրահատուկ նմուշներ, որոնց հիմքում ավանդականն էր՝ զարդարված նոր մոտեցումներով: Հաջորդ անգամ ուշադրություն կդարձնենք գորգի գույներին , որպեսզի բնական ներկանյութերից ստանան, ինչպես նաև չօգտագործվեն արհեստական թելեր և մրցույթին չներկայացնեն նախորդ տարվա գործվածքները»,- մանրամասնել է Ա. Պողոսյանը:
Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ անհրաժեշտություն համարելով արցախյան գորգագործության ավանդույթների պահպանումը որպես հայոց մշակույթի կարևորագույն բաղադրիչ, նշել է, որ Արցախը եղել է հայոց գորգագործական կենտրոններից մեկը:
Կրտսեր տարիքային խմբում՝ հաղթել են 3 մասնակցի աշխատանքները՝ գորգ, կարպետ և ասեղնագործություն, ավագ տարիքային խմբում՝ 2-ի ներկայացրած գորգերը, իսկ ասեղնագործության և կարպետի համար հաղթել է 3 մասնակից:

Подведены итоги конкурса «Арцахское ковровое искусство»
Сегодня, 25 октября, во Дворце культуры и молодежи Степанакерта состоялось подведение итогов конкурса «Арцахское ковровое искусство», организованного Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" ковровед Ашхундж Погосян сообщил, что на объявленный летом этого года конкурс подали заявки 38 участников.
312459653_789595878765786_8705728189929726098_n.jpg (1.84 MB)
307218287_643770953999349_5458082917503127375_n.jpg (108 KB)
"Участники в основном из Степанакерта и Гадрута, которые вошли в две возрастные группы, от 10 до 17 лет и старше. В результате конкурса этого года мы обнаружили несколько уникальных дизайнов вышивки, основанных на традиционных, украшенных новыми подходами. В следующий раз будем обращать внимание на цвета ковра, чтобы они были получены из натуральных красителей, а не использовались искусственные нити, и на конкурс не были представлены прошлогодние ткани", - пояснил А. Погосян.
Заместитель министра ОНКС Республики Арцах Лерник Ованнисян, считая необходимым сохранение традиций арцахского ковроткачества как важной составляющей армянской культуры, отметил, что Арцах является одним из центров армянского ковроткачества.
312816025_1180762772516673_882236337056934909_n.jpg (1.62 MB)
В младшей возрастной группе победили работы 3-х участников: ковер, карпет и вышивка, в старшей возрастной группе - ковры, представленные 2-мя участниками, а по вышивке и карпету победили 3 конкурсанта.
312804956_2085849885136497_6034085112935048358_n.jpg (1.94 MB)312445836_2354727431348451_8371750269706094802_n.jpg (1.43 MB)
Их работы будут храниться в фонде Министерства образования, науки, культуры и спорта  Республики Арцах.