ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլերի հետ
Պրահայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարճատև հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետը մանրամասներ է փոխանցել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ, անդրադարձել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում վարչապետն ընդգծել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:

Пашинян провел в Праге встречу с канцлером Германии Олафом Шольцем
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе встречи с канцлером Германии Олафом Шольцем на полях саммита Европейского политического сообщества в Праге указал на важность внедрения международных механизмов наблюдения и контроля за пограничной обстановкой с целью предотвращения новых агрессий.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает пресс-служба главы армянского кабмина, Пашинян также коснулся последствий азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Армении и подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества.
Собеседники коснулись вопросов, связанных с развитием двусторонних отношений.
Никол Пашинян находится с рабочим визитом в столице Чехии. В поездке его сопровождают министр иностранных дел Арарат Мирзоян, вице-спикер парламента Рубен Рубинян (одновременно спецпосланник по нормализации отношений с Турцией) и другие высокопоставленные должностные лица.