Ֆրանսիան ուս ուսի հայ ժողովրդի կողքին է. Քեթրին Կոլոնա
Ադրբեջանի զինված ներխուժումները և Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքին հարվածներ հասցնելը ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտում են։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Ֆրանսիայի   Սենատում հայտարարել է Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնան:
Նրա խոսքով` Ֆրանսիան ուս ուսի կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին:  «Մեր պատմությունները կապված են այն պահից, երբ մեր երկիրը փախստականներ ընդունեց 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո: Մենք համերաշխություն ենք  ցուցաբերում հայ ժողովրդի հետ և կշարունակենք  դա անել մինչև կհասնենք  հակամարտության բանակցված, խաղաղ լուծման»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան ակտիվ ջանքեր է գործադրում հայ գերիների, ռազմագերիների ազատ արձակման համար:
«Ես կարող եմ ձեզ տեղեկացնել, որ նրանցից 17-ը երեկ ազատ են արձակվել Ադրբեջանի կողմից»,-ընդգծել է Կոլոնան՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան Եվրամիության հետ միասին ներգրավված է երկու երկրների միջև երկխոսության գործընթացում, որը շարունակվում է:
«Նախագահ Մակրոնը վաղը կշարունակի այն իր մի շարք եվրոպացի գործընկերների հետ, քանի որ խաղաղությանն ու միջազգային իրավունքին հավատարիմ է»,-նշել է նախարարը:

Франция плечом к плечу стоит рядом с армянским народом: Кэтрин Колонна
Вторжения ВС Азербайджана и нанесение ударов по международно признанной территории Армении являются нарушением Устава ООН.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в Сенате Франции заявила министр иностранных дел и Европы Кэтрин Колонна.
По ее словам, Франция плечом к плечу стоит рядом с армянским народом. «Наши истории связаны с того момента, как наша страна приняла беженцев Геноцида армян 1915 года. Мы проявляем солидарность к армянскому народу и будем это делать до тех пор, пока не достигнем мирного решения конфликта путем переговоров», - сказала она.
Она отметила, что Франция прилагает активные усилия для освобождения армянских пленных и военнопленных.
«Могу сообщить, что 17 из них Азербайджан освободил вчера», - подчеркнула Кэтрин Колонна, добавив, что Франция вместе с Евросоюзом вовлечена в процесс диалога между двумя странами, который продолжается.
«Президент Макрон завтра продолжит его со своими европейскими партнерами, поскольку он привержен делу мира и международному праву», - отметила министр.