«Փարիզ- Ստեփանակերտ -Երևան» փառատոնի շրջանակներում Ստեփանակերտում կայացել են ֆիլմերի ցուցադրություն և գրքերի քննարկումներ
Հոկտեմբերի 4-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաքից մեկնարկած՝ «Փարիզ- Ստեփանակերտ -Երևան» փառատոնը, երեկ և այսօր՝ հոկտեմբերի 6-ին, շարունակվել է Ստեփանակերտում, որի շրջանակներում տեղի են ունեցոլ ֆիլմերի ցուցադրություններ ու գրքերի քննարկումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառման շրջանակներում Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» կինոդահլիճում ցուցադրվել են հայ և ֆրանսիացի կինոռեժիսորների ֆիլմեր:
Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարության մշակույթի և երիտասարդության վարչության միջոցառումների կազմակերպման և կապերի բաժնի վարիչ Արուս Գասպարյանն ասել է, ներկայացված ֆիլմերը հիմնականում նախատեսված են 11 և բարձր տարիքային խմբերի համար:
310731339_1309679709843584_4308910115454394308_n.jpg (983 KB)
«Մասնավորապես ներկայացվել են կինոռեժիսոր Նիկոլա Բարիի «Տիմպլեբախի երեխաները», Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» և Մարի Ամիգեի ու Վենսան Մյունիեի «Ձյան հովազը» ֆիլմերը»,-մանրամասնեց մեր զրուցակիցը:
«Տիմպելբախի երեխաները» երիտասարդական ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում Տիմբելբախ փոքրիկ գյուղում, որտեղ շաբաթներ ի վեր, երեխաները շարունակում են իրենց կատակներն ու վեճերը: Համբերությունը հատած ծնողները որոշում են լքել գյուղը մեկ օրով, սակայն նախատեսածին հակառակ, հետդարձի ճանապարհին նրանք գերեվարվում են զինվորների կողմից:
«Ձյան հովազը» 2022թ. փետրվարի 25-ին ֆիլմը Սեզար մրցանակ է ստացել որպես լավագույն փաստավավերագրական ֆիլմ: Տիբեթական բարձր սարահարթի սրտում լուսանկարիչ Վենսան Մյունիեն գրող Սիլվեն Տեսսոնին իր հետ տարել է ձնահովազ որոնելու, նրան հաղորդակից դարձնելով դարան մտնելու նուրբ արվեստին, հետքերի ընթերցման և անհրաժեշտ համբերության կենդանիներին հետապնդելու հմտություններին: Անցնելով գագաթները, բնակեցված անտեսանելի էակներով, երկու տղամարդիկ երկխոսություն են հյուսում և տոնում աշխարհի գեղեցկությունը:
310827257_2434816933484574_5859514679816151754_n.jpg (898 KB)
Կինոռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆրանս-հայկական համատեղ արտադրության ֆիլմ է՝ նկարահանված Արցախում: Ֆիլմը ստացել է 4 Սեզար մրցանակ՝ «Լավագույն դերասան», «Լավագույն սցենար», «Լավագույն բեմադրում», «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգերում:
Ըստ սցենարի՝ միջազգային աուդիտոր Ալենը մեկնում է Արցախ օդանավակայանի բացման հնարավորությունը գնահատելու նպատակով: Առնչվելով տեղի բնակիչների և մի խորհրդավոր երեխայի հետ՝ Ալենը բացահայտում է նոր աշխարհ և ռիսկի է ենթարկում ամեն ինչ՝ հանուն ամեն ինչի: Փառատոնի շրջանակներում տեղի են ունեցել նաև Սիլվեն Տեսսոնի և Վալերի Թորանյանի գրքերի քննարկումները՝ Ստեփանակերտի «Պոլ էլյուարի տուն» ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում:
307072320_8874253962600579_7214985598371888793_n.jpg (416 KB)
«Համապատասխան գրականությունը՝ ֆրանսերեն և հայերեն տարբերակներով, նախապես փոխանցել էինք ուսանողներին:
Գրքերի բովանդակությանը ծանոթանալուց հետո, հեռավար ձևաչափով ընթերցողների և հեղինակների մասնակցությամբ կազմակերպվել է քննարկում» ,- մանրամասնեց Ա. Գասպարյանը՝ հավելելով, որ ուսանողները լսել են գրողներին, ովքեր ներկայացրել են իրենց գրքերը, ապա հարցուպատասխանով քննարկել դրանք:

В рамках фестиваля «Париж-Степанакерт-Ереван» в Степанакерте прошли кинопоказы и книжные дискуссии
Фестиваль «Париж-Степанакерт-Ереван», стартовавший в столице Франции 4 октября, вчера и сегодня, 6 октября, продолжился в Степанакерте, в рамках которого проходят кинопоказы и книжные дискуссии.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", в рамках мероприятия в кинотеатре "Валлекс Гарден" Степанакерта были показаны фильмы армянских и французских режиссеров.
Как сообщила начальник отдела по организации мероприятий и связям с общественностью управления культуры и молодежи Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах  Арус Гаспарян, представленные фильмы в основном предназначены для возрастных групп от 11 лет и старше.
310731339_1309679709843584_4308910115454394308_n.jpg (983 KB)
«Были представлены фильмы «Дети Тимпельбаха» режиссера Никола ди Бари, «Когда стихнет ветер» Норы Мартиросян и «Снежный барс» Мари Амиге и Венсана Мунье, - уточнила наша собеседница.
Действие молодежного фильма «Дети Тимпельбаха» происходит в небольшой деревушке Тимбельбах, где неделями дети продолжают свои шалости и ссоры. Нетерпеливые родители решают покинуть деревню на день, но вопреки плану на обратном пути их захватывают солдаты.
25 февраля 2022 года «Снежный барс» получил премию «Сезар» за лучший документальный фильм. В самом сердце высокогорного Тибета фотограф Венсан Мунье берет с собой писателя Сильвена Тэссона на поиски снежных барсов, познакомив его с искусством устраивать засады, читать следы и проявлять терпение, необходимые для выслеживания животных. Пересекая вершины, населенные невидимыми существами, двое мужчин ведут диалог и прославляют красоту мира.
310827257_2434816933484574_5859514679816151754_n.jpg (898 KB)
"Когда стихнет ветер" режиссера Норы Мартиросян - фильм совместного производства Франции и Армении, снятый в Арцахе. Фильм получил 4 премии «Сезар»: в номинациях «Лучший актер», «Лучший сценарий», «Лучшая постановка», «Лучший фильм».
По сценарию международный аудитор Ален отправляется в Арцах с целью оценки возможности открытия аэропорта. Имея дело с местными жителями и загадочным ребенком, Ален открывает для себя новый мир и рискует всем ради всего. В рамках фестиваля в центре франкофоннии «Дом Поля Элюара» в Степанакерте состоялись также обсуждения книг Сильвена Тессона и Валерии Торанян.
307072320_8874253962600579_7214985598371888793_n.jpg (416 KB)
«Мы заранее предоставили студентам соответствующую литературу на французском и армянском языках.
После ознакомления с содержанием книг была организована дискуссия с участием читателей и авторов в дистанционном формате», — пояснила А. Гаспарян, добавив, что студенты выслушали писателей, представивших свои книги, а затем обсудили их с вопросами и ответами.