2 բալիստիկ հրթիռ դեպի Ճապոնական ծովը. Հս. Կորեան տարեսկզբից ի վեր 24-րդ հրթիռային փորձարկումն է արել
Հյուսիսային Կորեան հինգշաբթի երկու բալիստիկ հրթիռ է արձակել Ճապոնական ծով։ Այս մասին հայտնել է Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայության, գրում է tert.am-ը։
Հրթիռները արձակվել են 15 րոպե տարբերությամբ։ Ըստ առափնյա պահպանության ծառայության՝ երկուսն էլ ընկել են ծովը։ Տարածքում գտնվող ձկնորսական նավակներին զգուշացվել է չմոտենալ բեկորներին:
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան, մեկնաբանելով արձակումը, լրագրողներին ասել է, որ ԿԺԴՀ-ի նման գործողությունները «անընդունելի են և սպառնում են անվտանգությանը»։
Տարեսկզբից սա 24-րդ հրթիռային փորձարկումն է Հյուսիսային Կորեայի կողմից։ Նախորդը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 4-ին, երբ Փհենյանը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռ է արձակել, որի թռիչքի ուղին անցել է Ճապոնիայի հյուսիսային հատվածով։ Այն անցել է 4,6 հազար կմ տարածություն և ընկել Խաղաղ օվկիանոսում։ Թռիչքի հեռահարությունը, ինչպես նշում է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը, դարձել է առավելագույնը ԿԺԴՀ-ում հրթիռային փորձարկումների ամբողջ ընթացքում։

КНДР запустила две баллистические ракеты в сторону Японского моря
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом проинформировала береговая охрана Японии, передает ТАСС.
Ракеты были запущены с 15-минутным интервалом. По сведениям береговой охраны, обе они упали в море. Находящиеся в этом районе рыболовецкие суда получили предупреждение не приближаться к обломкам в случае их обнаружения.
Как сообщил телеканал NHK со ссылкой на источники в правительстве, район падения находится за пределами исключительной экономической зоны Японии.
Премьер-министр Фумио Кисида, комментируя запуск, заявил журналистам, что подобные действия КНДР "неприемлемы и угрожают безопасности".
Это уже 24-е с начала года ракетное испытание в КНДР. Предыдущее состоялось 4 октября, когда Пхеньян запустил баллистическую ракету средней дальности, траектория полета которой пролегала над северной частью Японии. Она преодолела расстояние в 4,6 тыс. км и упала в Тихом океане. Дальность полета, как отмечало японское Министерство обороны, стала максимальной за все время проведения ракетных испытаний в КНДР.