Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Պրահա, նրան ուղեկցում են Արարատ Միրզոյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը
Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 6-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահա: Վարչապետին ուղեկցում են Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կմասնակցի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին:
Այցի շրջանակում Պրահայում տեղի է ունենալու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը:
Նույն օրը նախատեսված է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Thursday arrived in Prague, the capital of the Czech Republic, on a working visit, the PM’s office stated.
Armenia PM arrives in Prague on working visit
STEPANAKERT, OCTOBER 6, ARTSAKHPRESS: The PM is accompanied by Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, Vice-President of the National Assembly Ruben Rubinyan, and several other officials.
The Prime Minister will participate in the summit of the European Political Community today.
Within the framework of the visit, a four-sided meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev will take place in Prague.
On the same day, a meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdogan is scheduled in Prague.