Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելուն պատրաստ ենք, բայց անհրաժեշտ է հակամարտության համապարփակ կարգավորում՝ բոլոր կողմերի ներգրավմամբ. Բաբայան
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն անդրադարձել է Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների հնարավորությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բաբայանն ընդգծեց, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար հստակ ձևաչափ կա, որն  ընդունվել է ԵԱՀԿ-ի Բուդապեշտի գագաթնաժողովի ժամանակ՝  1994 թվականին։
«Խնդիրը նրանում է, որ պետք է պահպանել այդ ձևաչափը, որով Արցախը ճանաչված է որպես և՛ բանակցությունների, և՛ հակամարտության կողմ ։ Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելուն, իհարկե,  պատրաստ ենք, բայց անհրաժեշտ է հակամարտության համապարփակ կարգավորում՝ այդ գործընթացում    ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, Ադրբեջանի, Արցախի  և Հայաստանի ներգրավմամբ։
Ուղիղ բանակցությունները  կարող ենք ընկալել տարբեր ձևերով, բայց եթե քաղաքական հարցի մասին ենք խոսում, ապա  Ադրբեջանը պետք է ընդունի մեր սուբյեկտայնությունը և Արցախը՝ որպես հակամարտության լիիրավ կողմ, այնուհետև հավասարը հավասարի հետ կարող ենք բանակցել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով ՝ բնական է, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է, որ խուսափի, չհանդիպի Արցախի ներկայացուցիչների  հետ, չքննարկի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, հետևաբար պետք է ձգտել լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանը։  «Կան  շփումներ, որ  անհրաժեշտ են: Օրինակ, եթե նրանց կողմը հովիվ է անցել, ապա նրան վերադարձնելու,  մեր զոհվածների մասունքների որոնման համար պետք են,  չէ,՞ ինչ-որ շփումներ, բնական է, ռուս խաղաղապահների հետ միասին։ Այսինքն՝ ուզած- չուզած պետք են շփումներ, ինչը, սակայն,  կոչել  բանակցություններ արտաքին քաղաքական հարցերի շուրջ, բնականաբար, ճիշտ չէ»,- մանրամասնեց Բաբայանը։
Դավիթ Բաբայանն անդրադարձել է նաև հարցին, թե Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների վրա Ադրբեջանի վերջին հարձակման համատեքստում ինչ առաջնահերթ անելիքներ կան և որոնք են օրակարգային հարցերը դիվանագիտական ճակատում՝ հաշվի առնելով անվտանգային մարտահրավերները:
Նրա գնահատմամբ՝ պետք է շատ ճիշտ և  իմաստուն արտաքին քաղաքականություն վարել ՝ հասկանալով, որ Արցախի անվտանգությունը, Արցախի ժողովրդի  հուսալի ու արժանապատիվ ապագան անհնարին է ապահովել առանց դրա։  «Անհրաժեշտ է զերծ մնալ արկածախնդրությունից: Մենք ունենք բնական դաշնակիցներ, եղբայրական երկրներ։ Ընդհանրապես, հայ ժողովուրդը, ինչպես հրեաները, այն եզակիներից է, որ  ի վիճակի է շատ ու շատ երկրիների հետ նորմալ հարաբերություններ ունենալ. նույնիսկ այն երկրների, որոնք մեկը մյուսի հետ վատ հարաբերություններ ունեն:  Մենք ունենք Սփյուռք և պարտավոր ենք լավ հարաբերություններ ունենալ  բոլոր երկրների հետ, որտեղ կա  հայկական համայնք:  Սա մեր շահերից է բխում, ինչը  չի նշանակում, որ մեկը մյուսի հաշվին պիտի իրականացվի:Ես դա անթույլատրելի եմ համարում:
Այն պարագայում, որ Ռուսաստանում 3 մլն հայ է ապրում, ինչո՞ւ պետք  է հակառուսական լինենք, հատկապես, երբ դրանից է կախված ապագան:  Եթե չլինեն  ռուս խաղաղապահները, չի լինի Արցախը։ Սա  չի նշանակում, որ պետք է Արևմուտքի հետ թշնամի դառնանք, բնավ, որովհետև 2 մլն հայ կա ԱՄՆ-ում։  Արևմտամետ լինելու միակ չափանիշը պետք է լինի ռուսատյացությու՞նը. սա  նորմալ  երևույթ  չէ։ Մենք պարտավոր ենք մեր բնական դաշնակցի  հետ ունենալ  լավ հարաբերություններ , որոնք ձևավորվել են օբյեկտիվորեն, երկար ժամանակի  ընթացքում։  Ընդհանրապես,  ցանկացած քաղաքակրթություն պետք է ուսումնասիրել  և  հարգել, պետք է մտածել, թե ինչ կարելի է այնտեղից ընդօրինակել, որը կարող է մեզ օգտակար լինել:   Կարծում եմ, որ սա ճիշտ մոտեցում է»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը։

Artsakh says ready for direct talks with Azerbaijan, calls for comprehensive settlement involving all parties
Minister of Foreign Affairs of Artsakh Davit Babayan commented on the possibility of direct negotiations between Artsakh and Azerbaijan.
STEPANAKERT, OCTOBER 5, ARTSAKHPRESS: Speaking to ARMENPRESS, he said that there is a clear format for the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict which has been approved during the OSCE summit in Budapest in 1994. “The problem is that this format should be maintained, by which Artsakh is recognized as a party to both the negotiations and the conflict. Of course, we are ready for direct talks with Azerbaijan, but a comprehensive settlement of the conflict is necessary with the involvement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Azerbaijan, Artsakh and Armenia in that process. We can perceive direct negotiations differently, but when we talk about a political issue, then Azerbaijan must accept our subjectivity and Artsakh as a full party to the conflict, and only then we can negotiate as equal to equal”, the FM said.
He said that it’s understandable that Azerbaijan will do everything to avoid and not to meet the representatives of Artsakh, not to discuss the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, therefore, Babayan said, it is necessary to seek the restoration of the full format. “There are contacts which are necessary. For instance, if a shepherd crossed into their area, then some contacts, of course, together with Russian peacekeepers, are needed for his return, for the search of the relics of our fallen soldiers. In other words, contacts couldn’t be avoided, which, however, calling as negotiations around external political issues, is, of course, not right”, he said.
Babayan also commented on the question what are the priority steps in the context of the latest Azerbaijani attack on Armenia and what issues are on the agenda in the diplomatic front, given the security challenges.
According to him, a very proper and wise foreign policy should be run, with a perception that it’s impossible to ensure the security of Artsakh, the reliable and dignified future of its people without it. “It is necessary to avoid adventurism. We have natural allies, brotherly countries. In general Armenian people, like Jews, are one of those unique nations who are capable to have normal relations with many countries, even with those countries which have bad relations with one another. We have a Diaspora and are obliged to have good relations with all countries which have an Armenian community. This is in our interests, which doesn’t mean, however, that one should be done at the expense of another. I consider it impermissible. If 3 million Armenians live in Russia, so why we should be anti-Russian? Especially when the future depends on it. If there are no Russian peacekeepers, there will be no Artsakh. But it doesn’t mean that we should become enemies with the West, because there are 2 million Armenians living in the United States”, he said adding that they are obliged to have good relations with their natural ally. “In general, we should study and respect every civilization, we should think of what we could take from there as an example that could be useful to us. I think this is a right approach”, he said.