ՌԴ ԱԳՆ-ն պահանջել է «Հյուսիսային հոսքերի» վթարների միջազգային հետաքննություն անցկացնել
Մոսկվան պահանջում է «Հյուսիսային հոսքերում» ահաբեկչական գործողությունների միջազգային հետաքննություն անցկացնել՝ ՌԴ-ի եւ Գերմանիայի մասնակցությամբ, ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում սեպտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել նիստ «Հյուսիսային հոսքերի» առնչությամբ։ Վերշինինը նշել է, որ նիստն օգտակար էր։
«Հասկանալի է, որ որոշումներ չեն ընդունվել, բայց հնչել է ընդհանուր կարծիք այն մասին, որ սա դիվերսիա է եւ անհրաժեշտ է հետաքննել։ Մենք կողմ ենք, պետք է  իսկապես հետաքննություն անցկացվի։ Բնականաբար, Ռուսաստանի մասնակցությամբ։ Կարեւոր է, որ հետաքննությանը միանա Գերմանիան»,- ասել է Վերշինինը։
Ահաբեկչական գործողությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 26-ին, Եվրոպայում ռուսական միանգամից երկու արտահանական գազատարներում՝ «Հյուսիսային հոսքում» եւ «Հյուսիսային հոսք-2»-ում։ Գերմանիան, Դանիան եւ Շվեդիան չեն բացառում նպատակաուղղված դիվերսիան։ «Հյուսիսային հոսքի» օպերատորը՝ Nord Stream AG-ն տեղեկացրել է, որ արտակարգ դրությունը գազատարներում աննախադեպ է, եւ անհնար է նշել նորոգման ժամկետը։

МИД РФ потребовал международного расследования по аварии на «Северных потоках»
Москва настаивает на международном расследовании при участии РФ и ФРГ терактов на «Северных потоках».
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- Заявил замминистра иностранных дел РФ Сергей Вершинин, передает РИА Новости.
В Совбезе ООН 30 сентября прошло заседание по «Северным потокам». Вершинин отметил, что заседание было полезным.
«Понятно, что не было принято решений, но прозвучало общее мнение о том, что это диверсия и необходимо расследование. Мы поддерживаем это, должно быть действительно расследование. Естественно, при участии России. Важно подключение к этому расследованию Германии», - сказал Вершинин.
Теракты произошли 26 сентября сразу на двух российских экспортных газопроводах в Европу – «Северном потоке» и «Северном потоке — 2». Германия, Дания и Швеция не исключают целенаправленную диверсию. Оператор «Северного потока» Nord Stream AG сообщал, что ЧП на газопроводах беспрецедентны и сроки ремонта оценить невозможно.