Ռուսաստանը չի կարող խաղալ միակ միջնորդի դերը հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում. Կատրին Կոլոննա
Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում տեղի ունեցած իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ռուսաստանը չի կարող խաղալ միակ միջնորդի դերը, որին նա հավակնում էր 2020 թ. բախումներից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ռազմագերիների մահապատիժը միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում է և պատերազմական հանցագործություն։ Նման դեպքերում անպատժելիություն չի կարող լինել։ Ֆրանսիան համերաշխ է հայ ժողովրդի հետ, և ես սա նորից ասում եմ առանց երկիմաստության: Ուստի, Ֆրանսիան կոչ է արել սկսել անհապաղ անաչառ և անկախ հետաքննություն՝ բացահայտելու այդ գործողությունների մեղավորներին ու ապահովելու, որ նրանք պատասխանատվության ենթարկվեն:
Հակամարտության ֆոնին Ադրբեջանի վերջին զինված ներխուժումները Հայաստան շատ լուրջ են։ Հանրապետության նախագահն անմիջապես կապվել է իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ կոչ անելով դադարեցնել մարտական գործողությունները, հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանին էլ՝ հետ քաշվել զավթած դիրքերից:
Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում տեղի ունեցած այս իրադարձությունները նաև բացահայտեցին, ընդգծում եմ, միակ միջնորդի դեր խաղալու՝ Ռուսաստանի անկարողությունը, որին նա հավակնում էր 2020 թվականի բախումներից հետո»,- նշել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:

События, произошедшие на международно признанной территории Армении, выявили неспособность России играть роль единственного посредника: Колонна
События, произошедшие на международно признанной территории Армении, показали неспособность России играть роль единственного посредника, на которую она претендовала после столкновений 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает глава МИД Франции, передает 1lurer.am.
"Казнь военнопленных является нарушением международного гуманитарного права и военным преступлением. В таких случаях не может быть безнаказанности. Франция солидарна с армянским народом. Я говорю это снова, без двусмысленности. Поэтому Франция призвала к немедленному беспристрастному и независимому расследованию, чтобы установить виновных в этих действиях и обеспечить их привлечение к ответственности.
На фоне конфликта недавние вооруженные вторжения Азербайджана в Армению очень серьезны. Президент Республики немедленно связался со своими армянскими и азербайджанскими коллегами, призвав к прекращению боевых действий, уважению территориальной целостности Армении и уходу с позиций, которые захватил Азербайджан.
Эти события, произошедшие на международно признанной территории Армении, также выявили, подчеркиваю, неспособность России играть роль единственного посредника, на которую она претендовала после столкновений 2020 года", - отметила министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна, отвечая на вопросы депутатов в НС Франции.