Հայ ուսուցիչը եղել և մնում է հույսի սերմնացանը և հերոսական անցյալի ու լուսավոր ապագայի կերտողը. ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարն ուղերձ է հղել
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Անահիտ Հակոբյանն ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Հայ ուսուցիչը եղել և մնում է հույսի սերմնացանը և  հերոսական անցյալի ու լուսավոր ապագայի կերտողը. ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարն ուղերձ է հղել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ ուսուցիչներ
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ։
Հայ ուսուցիչը եղել և այսօր էլ շարունակում է մնալ մեր հույսի սերմնացանն ու խավարի լուսատուն։ Հենց նա է հերոսական անցյալի և լուսավոր ապագայի կերտողը, որի տքնաջան աշխատանքով և նվիրումով են կրթվում հայրենանվեր ու մարդկային բարձր արժեքներով օժտված սերունդները։
Լուսավորության ջահը բարձր պահելուց զատ՝ մեր ուսուցիչները հայրենիքի օրհասական պահերին փայլատակել են նաև ռազմի դաշտերում։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայրենիքի հանդեպ սուրբ պարտքը կատարելիս նրանցից ոմանք անմահացան՝ իրենց կրթած ու դաստիարակած սաների հետ անցնելով հայրենասիրության ու նվիրումի բոլոր սահմանները։
Մեր խոնարհումը նրանց...
Նրանց գործն անմահ է, փառքը՝ հավերժ։
Թանկագի՛ն ուսուցիչներ, անգնահատելի ծանր ու պատասխանատու է ձեր կատարած աշխատանքը։
Արդի ժամանակների մարտահրավերների դիմագրավման գործում բավականին մեծ տեղ է հատկացվում կրթության գործոնին, և գիտության սրընթաց զարգացման պայմաններում այսօր, առավել քան երբևէ, կարևոր ու պարտավորեցնող է ուսուցչի դերը, որի ափերում էլ ձևավորվում են ապագա հանրության սաղմերը, կերտվում հայրենիքի ապագան։
Շարունակե՛ք լինել ձեր ազգանվեր գործի հավատարիմ առաքյալը։ Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը վստահ է, որ ձեր անսպառ ներուժի ու անմնացորդ նվիրումի շնորհիվ մենք կհաղթահարենք կրթական համակարգում առկա հիմնախնդիրները՝ ի շահ մատաղ սերնդի հայեցի և արժանապատիվ դաստիարակության։

Армянский учитель был и остается сеятелем надежды, творцом героического прошлого и светлого будущего: МОНКС Республики Арцах направила послание
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян направила послание по случаю Дня учителя.
Армянский учитель был и остается сеятелем надежды, творцом героического прошлого и светлого будущего: МОНКС Республики  Арцах направила послание
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- В послании говорится:
«Уважаемые учителя!
Поздравляю вас с профессиональным праздником, Днем учителя.
Армянский учитель был и остается  сеятелем нашей надежды и светом тьмы. Он творец героического прошлого и светлого будущего. Благодаря самоотверженности учителя воспитываются поколения, наделенные высокими человеческими ценностями и патриотизмом.
Наши учителя не только высоко несли факел просвещения, но и блистали на полях сражений в роковые минуты Родины. Во время 44-дневной Арцахской войны, выполняя свой священный долг перед Родиной, некоторые из них обрели бессмертие, перешагнув все границы патриотизма и самоотверженности вместе со своими воспитанниками.
Наш им поклон...
Их труд бессмертен, их слава вечна.
Уважаемые учителя, работа, которую вы выполняете, неоценимо трудна и ответственна.
В решении задач современности значительное место отводится фактору образования, а в условиях бурного развития науки сегодня как никогда важна и обязательна роль учителя, благодаря которому формируется будущее Родины.
Продолжайте быть верным апостолом своего национального дела. Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах уверено, что благодаря Вашему неисчерпаемому потенциалу и самоотверженности мы преодолеем существующие проблемы в системе образования во благо достойного воспитания подрастающего поколения.