Արցախցի մարզիկը դարձել է Եվրոպայի պատանիների առաջնության չեմպիոն
Արցախցի բռնցքամարտիկ Էրիկ Առստամյանն Իտալիայում ընթացող Եվրոպայի պատանիների բռնցքամարտի առաջնությանը չորրորդ անընդմեջ հաղթանակն է տարել նվաճելով չեմպիոնի տիտղոսը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»- ին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարության սպորտի վարչության պետ Դանիել Մկրտչյանը։
«Այս հաղթանակն աննախադեպ է, քանի որ Արցախի սպորտային պատմության մեջ առաջին անգամ բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոն ունեցանք։ Էրիկ Առստամյանը փառահեղ հաղթանակ տոնեց անգլիացի Սթիվեն Լինգտոնի նկատմամբ, ով առաջնության ֆավորիտներից էր: Առաջին ռաունդում անգլիացին տեխնիկապես ավելի գրագետ գործեց ու հնարամիտ գործողություններով 4:1 հաշվով շահեց, բայց Էրիկը չընկճվեց: Մեր մարզիկը 2-րդ ռաունդում նետվեց գրոհի եւ առավելության հասնելով գրանցեց 3:2 արդյունք։ Զգալով մրցակցի թույլ կողմերը արցախցի մարզիկը 3-րդ վճռորոշ ռաունդում կրկնապատկեց ջանքերն ու հաղթելով անգլիացուն նվաճեց Հայաստանի հավաքականի 2-րդ ոսկե մեդալը»,-նշեց ոլորտի պատասխանատուն։
Արցախցի պատանի բռնցքամարտիկը Եվրոպայի առաջնությունը մեկնարկել էր թուրք մրցակցի նկատմամբ հաղթանակով, ապա առավելության հասնելով Բուլղարիան եւ Իռլանդիան ներկայացնող մարզիկների նկատմամբ, անցել էր եզրափակիչ։

Спортсмен из Арцаха стал чемпионом юниорского чемпионата Европы
Арцахский боксер Эрик Арстамян одержал четвертую подряд победу на чемпионате Европы по боксу среди юниоров в Италии, завоевав титул чемпиона.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС-  Об этом "Арцахпресс" сообщил начальник управления спорта при аппарате Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Даниел Мкртчян.
«Эта победа беспрецедентна, потому что впервые в спортивной истории Арцаха у нас есть чемпион Европы по боксу. Эрик Арстамян отпраздновал блестящую победу над англичанином Стивеном Лингтоном, который был одним из фаворитов чемпионата. В первом раунде англичанин действовал техничнее и изобретательными действиями выиграл со счетом 4:1, но Эрик не сдался. Во 2-м раунде наш спортсмен перешел в атаку, получил преимущество и зафиксировал результат 3:2. Почувствовав слабые стороны своего соперника, спортсмен из Арцаха удвоил свои усилия в 3-м решающем раунде и выиграл 2-ю золотую медаль сборной Армении, победив англичанина», - сказал Даниел Мкртчян.
Молодой боксер из Арцаха начал чемпионат Европы с победы над турецким соперником, затем, получив преимущество над спортсменами, представляющими Болгарию и Ирландию, вышел в финал.