«Ջենեսիս Արմենիա»-ն Արցախյան երրորդ պատերազմի մասնակիցների համար կրթական ծրագիր է մեկնարկել
«Ջենեսիս Արմենիա» գիտավերլուծական կենտրոն հիմնադրամը մեկնարկել է «Վերաինտեգրում կրթության միջոցով» ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ հետ զրույցում տեղեկացրել է ծրագրի պատասխանատու Աստղիկ Ղայթանջյանը՝ հավելելով, որ առցանց ձևաչափով դասընթացներին ընդգրկվել են մասնակիցներ Արցախից ու Հայաստանից:
«Մեծ ջանքերի շնորհիվ արդեն իրականություն է մեր ամենամեծ ու կարևոր ծրագրերից մեկը, որի շահառուները 44-օրյա պատերազմի մասնակից տղաներն են։ «Վերաինտեգրում կրթության միջոցով» ծրագրի դասընթացները մեկնարկել են սեպտեմբերից։ Տևողությունը 6 ամիս է։ Այդ ընթացքում մասնակիցները ստանալու են ոչ միայն ՏՏ կրթություն, այլև հմտանալու են հաղորդակցության, կառավարման և թիմային աշխատանքում։ Ծրագրի ավարտին որակավորված 22 մասնագետ մուտք կգործի ՏՏ աշխատաշուկա»,- ասել է Ա. Դայթանջյանը: Նրա խոսքով՝ շարունակվում է նաև մանկական խնամքի պարագաներ տրամադրելու ծրագիրը, որում ընդգրկված են 2021թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2022 թ. հունիսի 1-ը ծնված և 1 տարեկանը չլրացած երեխա խնամող՝ Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված և փաստացի բնակվող անձինք: «Ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 1-ից: Պատրաստել ենք շուրջ 1400 փաթեթ։ Ներառել ենք Ստեփանակերտի, Մարտունու Մարտակերտի, Ասկերանի, Աղավնոյի երեխաներին։ Ծրագիրն իրականացվում է «Ապագան հիմա է» բարեգործական ՀԿ-ի հետ համատեղ, իսկ կազմակերպական աշխատանքներին աջակցել են Արցախի առողջապահության, սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները»,- ասել է մեր զրուցակիցը, և ավելացրել, որ որոշ պարագաներ՝ սրբիչներ, պայուսակներ, պատրաստվել են Մարտունու կարի նորաբաց ֆաբրիկայում:

«Genesis Armenia» запустил образовательную программу для участников Третьей Арцахской войны
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" сообщила ответственный за программу Астхик Гайтанджян, добавив, что в курсы онлайн-формата включены участники из Арцаха и Армении.
"Благодаря огромным усилиям уже стал реальностью один из наших самых больших и важных проектов, бенефициарами которого являются парни, участвующие в 44-дневной войне. Курсы программы «Реинтеграция через образование» стартовали в сентябре. Продолжительность 6 месяцев. За это время участники не только получат ИТ-образование, но и приобретут навыки коммуникации, управления и работы в команде. По окончанию проекта на рынок труда в сфере ИТ выйдут 22 квалифицированных специалиста", - сказала А. Гайтанджян.
По ее словам, продолжается также программа предоставления предметов ухода за ребенком, бенефициарами которой являются лица, зарегистрированные и фактически проживающие в Республике Арцах, осуществляющие уход за ребенком, родившимся с 1 июня 2021 года по 1 июня 2022 года и в возрасте до 1 года.
«Программа стартовала 1 июня. Мы подготовили около 1400 упаковок. Мы включили в программу детей Степанакерта, Мартуни, Мартакерта, Аскерана, Агавно. Проект реализуется совместно с благотворительной общественной организацией «Будущее начинается сейчас», а организационную работу поддерживали министерства здравоохранения, социального развития и миграции Арцаха, органы местного самоуправления»,— сказала наша собеседница, добавив, что некоторые предметы ухода — полотенца, сумки — производятся на недавно открывшейся швейной фабрике в Мартуни.