Ստեփանակերտի հուշահամալիրում տեղի է ունեցել Արցախյան երրորդ պատերազմի նահատակների հիշատակին նվիրված արարողություն
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին՝ Արցախյան երրորդ պատերազմի տարելիցի օրը, Ստեփանակերտի հուշահամալիրում կանգնեցված «Լուսո խորան» խորագրով հուշակոթողի մոտ տեղի է ունեցել հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակված զինվորների հիշատակին նվիրված արարողություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Տեր Սահակ Վարդապետ Շաքարյանի ձեռամբ կատարվել է «Լուսո խորան» կոթողի օրհնության և Արցախյան երրորդ պատերազմի հերոս նահատակների հոգեհանգստյան կարգ:
15.jpg (2.22 MB)
«Այսօր մեր քաջարի որդիների հիշատակը հավերժացնելու օր է: Մեր տղաները զոհասեղանին դրեցին ամենաթանկը՝ կյանքը: Մենք պարտավոր ենք հիշել, հարգել նրանց հիշատակը»,-ասել է Տեր Սահակ Վարդապետ Շաքարյանը:
14.jpg (2.12 MB)
11.jpg (1.11 MB)
«Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ասրյանի խոսքով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից սանձազերծված պատերազմն արցախցիների կյանքը բաժանեց երկու ժամանակահատվածի՝ մինչ պատերազմ և դրանից հետո:
Նա կոչ է արել բոլորին, որպես հերոսամարտիկների հիշատակին հարգանքի տուրք, համախմբվել և գործել ի շահ Արցախի զարգացման:
13.jpg (1.71 MB)
Ապրիլյան քառօրյայում և Արցախյան երրորդ պատերազմում երկու որդիներին կորցրած հայր Միքայել Հաջյանը մեզ հետ զրույցում ասել է,որ Սեպտեմբերի 27-ը ոչ թե սգի, այլ՝ ազգի զավակների հպարտության, գաղափարների, կենսակերպի վերարժևորման օր է:
«Մեր պատմության էջերը լի են թե հերոսական, թե ողբերգական դրվագներով, սակայն պետք է մտածենք,թե ինչ ենք փոխանցում ապագա սերունդներին, և անենք ամեն ինչ,որպեսզի բաց ճակատով նայենք նրանց»,-հավելել է Մ.Հաջյանը:
Արցախի բոլոր բուհերում 44-օրյա պատերազմից հետո Փառքի անկյուն է բացվել: Արցախի պետական համալսարանում նույնպես , Փառքի անկյունը դարձել է ուսանողների հավատարմության խոստման ու երդումի վայր: Մայր բուհի Մարտական պատրաստության ակումբի ղեկավար Յուրա Մարգարյանը ընդգծեց,որ չնայած երկու տարի անց հետո էլ չսպիացող վերքերին, արցախցին շարունակում է կանգուն մնալ:
12.jpg (1.15 MB)
«Մեր հերոս եղբայրների շնորհիվ է,որ շարունակում ենք ապրել ու արարել մեր վիրավոր Արցախում: Նրանց սուրբ պատգամին և երդմանը հավատարիմ՝ մենք պետք է խոստանանք,որ նրանց կիսատ գործը շարունակող արժանի հետնորդները կլինենք:
Սուգը հավերժ է,եթե պայքար չկա: Ուրեմն պետք է պայքարենք, ինքնակազմակերպվենք, միաբանվենք մեկ միասնական գաղափարի շուրջ, ազգովի մարտնչենք ու մեր հերոսների կիսատ թողած գործը շարունակենք պատվով»,-հավելել է Յու.Մարգարյանը:
309355687_421777796753525_3444467975543557123_n.jpg (2.02 MB)
Միջոցառմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը,Պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պետական պաշտոնյաներ:

В Степанакертском мемориальном комплексе прошла церемония, посвященная памяти героев Третьей Арцахской войны
Сегодня, 27 сентября, в годовщину Третьей Арцахской войны у памятника «Лусо Хоран», установленного в Степанакертском мемориальном комплексе, состоялась церемония, посвященная памяти воинов, павших за защиту Родины.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", вице-председатель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архимандрит Саак Шакарян совершил освящение памятника "Лусо Хоран" и церемонию  поминовения героев-мучеников Третьей Арцахской войны.
15.jpg (2.22 MB)
«Сегодня день увековечения памяти наших храбрых сыновей. Наши сыновья положили на алтарь самое дорогое: свою жизнь. Мы обязаны помнить и чтить их память", - сказал архимандрит  Саак Шакарян.
14.jpg (2.12 MB)
11.jpg (1.11 MB)
По словам президента общественной организации "Союз родственников погибших и пропавших без вести военнослужащих в третьей Арцахской войне" Армена Асряна, война, развязанная азербайджано-турецким тандемом 27 сентября 2020 года, разделила жизнь арцахцев на два периода: до войны и после нее.
Он призвал всех, как дань памяти героическим борцам, объединиться и действовать во благо развития Арцаха.
Микаел Аджян, отец, потерявший двоих сыновей в Апрельской четырехдневной войне и Третьей Арцахской войне, рассказал нам, что 27 сентября – это не день траура, а день гордости сыновей нации, день переоценки идей и образа жизни.
13.jpg (1.71 MB)
«Страницы нашей истории полны как героических, так и трагических эпизодов, но мы должны задуматься о том, что мы передаем будущим поколениям, и сделать все, чтобы посмотреть на них с открытым лбом», - добавил М.Аджян.
После 44-дневной войны во всех вузах Арцаха открылся Уголок Славы. В Арцахском государственном университете Уголок Славы стал местом, где студенты присягают и клянутся в верности. Юра Маргарян, руководитель Клуба боевой подготовки Арцахского государственного университета, подчеркнул, что, несмотря на незаживающие за два года раны, арцахец продолжает стоять.
12.jpg (1.15 MB)
«Именно благодаря нашим героическим братьям мы продолжаем жить и творить в нашем израненном Арцахе. Верные их священному завету и клятве, мы должны пообещать быть достойными преемниками, чтобы продолжить их незаконченное дело. Траур вечен, если нет борьбы. Поэтому мы должны бороться, самоорганизовываться, объединяться вокруг единой идеи, бороться как нация и с честью продолжать незаконченное дело наших героев», - добавил Ю.Маргарян.
309355687_421777796753525_3444467975543557123_n.jpg (2.02 MB)
В мероприятии приняли участие президент Республики Арцах Араик Арутюнян, третий президент Республики Арцах Бако Саакян, государственный министр Артак Бегларян, государственные деятели.