Այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում հավաստագրեր են հանձնվել Ստեփանակերտի և Հանրապետության շրջանների դպրոցների 10 ուսուցչի, որոնք մասնակցել են վերապատրաստման դասընթացների՝ «Ռուսաց լեզվի և գրականության դասավանդման մեթոդները» թեմայով:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարն անձամբ է հավաստագրեր հանձնել վերապատրաստումների մասնակցած մի խումբ ուսուցիչների
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դասընթացներն անց են կացվել Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժնի և Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի համատեղ գործունեության շրջանակներում՝ ընթացիկ տարվա օգոստոսի 14-20-ը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժնի վարիչ Սեյրան Կարապետյանն մեզ հետ զրույցում նշել է, որ դասընթացավարը Ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Լիլիա Բալասանյանն էր:
«Դասընթացներն անցնում էին ինտերակտիվ:Կիրառվում էին նոր մեթոդներ: Ունեցանք ակտիվ քննարկումներ: Մասնակցել են Ստեփանակերտի, Մարտակերտի, Մարտունու, ինչպես նաև մայրաքաղաքում տեղակայված՝ Հադրութի և Շուշիի դպրոցների ուսուցիչներ»,-մանրամասնել է Ս. Կարապետյանը։
Շնորհավորելով դասընթացի մասնակիցներին, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանն անձամբ է նրանց հանձնել հավաստագրերը:
«Առարկայական վերապատրաստումները մեր թե´ հանրակրթության,թե´ մյուս բնագավառներում ամենակարևոր փուլն է,որին մենք փորձել ենք ձեռնամուխ լինել այս ուսումնական տարում: Ըստ այդմ, վերապատրաստումներ են անցկացվել 7 առարկայի գծով »,-նշեց Ա.Հակոբյանը՝ հավելելով, որ ռուսաց լեզվի ուսուցիչների հերթական վերապատրաստումների դեպքում, արդեն իսկ վերապատրաստված ուսուցիչները նույնպես կընդգրկվեն որպես դասընթացավար:
Հադրութի Մ. Մանվելյանի անվան դպրոցի ռուսաց լեզվի ուսուցչուհի Սուսաննա Միրզոյանի խոսքով՝ վերապատրաստման դասընթացները փոխշփման, մեծ փորձ ու նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու հնարավորություն են ընձեռել :

Министр образования , науки, культуры и спорта лично вручила сертификаты группе учителей, принявших участие в курсах
Сегодня, 26 сентября, Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах вручило сертификаты 10 учителям школ Степанакерта и районов республики, прошедшим курсы повышения квалификации на тему «Методика преподавания русского языка и литературы".
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", курсы прошли в рамках совместной деятельности отдела по вопросам русского языка Аппарата Президента Республики Арцах и Ереванского педагогического университета имени Хачатура Абовяна, 14-20 августа текущего года.
Заведующий отделом русского языка Аппарата Президента Республики Арцах Сейран Карапетян сообщил нам, что лектором была Лилия Баласанян, президент Армянской ассоциации учителей русского языка и литературы и доцент кафедры русского языка педагогического университета имени Хачатура Абовяна.
308398127_763017624803876_4591977551870371542_n.jpg (1.69 MB)
«Лекции были интерактивными. Использовались новые методики. Были активные обсуждения. Участвовали учителя школ Степанакерта, Мартакерта, Мартуни, а также школ Гадрута и Шуши, расположенных в столице", - уточнил С. Карапетян.
Поздравив участников курса, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян лично вручила им сертификаты.
308276280_782097533000363_7758284822874815001_n.jpg (1.68 MB)
«Курсы повышения квалификации в нашем общеобразовательном и других областях – самый важный этап, который мы пытались провести в этом учебном году. Соответственно, были проведены курсы по 7 предметам», - отметила А.Акопян, добавив, что в случае регулярных тренингов учителей русского языка в качестве лекторов будут также привлекаться учителя, прошедшие курсы повышения квалификации.
308367983_1199129103973218_9133528780017263579_n.jpg (1.65 MB)
По словам учителя русского языка Гадрутской школы имени М.Манвеляна Сусанны Мирзоян, курсы повышения квалификации предоставили возможность для взаимодействия, получения большого опыта и новых знаний.