Հակոբավանքը վերականգնելով`կհաղթենք մշակութային «պատերազմում». կայացավ «Ս․ Հակոբավանքի և Քոլատակ գյուղի զարգացումը խորագրով» համաժողովը
Արցախի Սուրբ Հակոբավանքի վերականգնման և Քոլատակ գյուղի զարգացման համար պահանջվում է 1 մլն ԱՄՆ դոլար, որից շուրջ 25 հազար դոլարն արդեն հավաքվել է, որով հնարավոր է սկսել վանական համալիրի 1 եկեղեցու շինարարությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին «Ս․ Հակոբավանքի և Քոլատակ գյուղի զարգացում» խորագրով համաժողովին հայտնեց ծրագրի համակարգող Գագիկ Հարությունյանը։
«Վերականգնելով Ս. Հակոբավանքը՝ մենք պաշտպանում ենք մեր ինքնությունը և աշխարհին ներկայանում ենք համաշխարհային մշակույթի կարևոր մասը կազմող մեր ժառանգությամբ: Քոլատակը դարձնում ենք նոր տուրիստական ուղղություն, որի շնորհիվ նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն Արցախում: Արցախում ինքներս մեզ նվիրում ենք հոգևոր ու մշակութային կենտրոն»,- նշեց Հարությունյանը:
Վերջինս նշեց, որ  թշնամին պարբերաբար ապատեղեկատվություն է տարածում, թե Հակոբավանքը աղվանական է։ Հարությունյանը շեշտեց՝ Հակոբավանքը վերականգնելով` կհաղթենք մշակութային «պատերազմում»: Ծրագիրը նախաձեռնել է Արցախի կառավարությունը և Արցախի թեմը` Վրթանես Սրբազանի գլխավորությամբ։ Ծրագրին միացել են հիմնադրամներ, կազմակերպություններ և ուղղակի անհատներ:
«Ամբողջ վանական համալիրը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է 1 մլն ԱՄՆ դոլար։ Համալիրի ներսում գտնվող 3 եկեղեցու վերականգնման համար կարող է 350 հազար ԱՄՆ դոլարը բավականացնել։ Ներկա պահին ծրագրի համար 20-25 հազար ԱՄՆ դոլար գումար է հավաքվել: Արցախի կառավարությունը խոստացել է այդ գումարը հասցնել  մինչև մոտ 40 հազար ԱՄՆ դոլարի։ Այսպիսով կկարողանանք առաջին եկեղեցու շինարարությունը սկսել»,- նշեց ծրագրի համակարգողը։
«ռեԱրմենիա» համագործակցության հարթակի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը նշեց, որ դրամահավաքն իրականացվում  է իրենց հարթակում: Նախագիծը հարթակում ներկայացվել է դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ որպես համագործակցության նախագիծ, այնուհետև ձևավորվել է դրամահավաքի արշավ: Նախագծին գումար հանգանակելու համար գործում է հետևյալ հղումը
«Մոտ ապագայում` դեկտեմբերի 15-ին հաջորդող շաբաթ օրը (Սուրբ Հակոբի մահվան օրն է) նախատեսվում է մոտ 200 հոգանոց խմբով ուխտագնացություն դեպի Հակոբավանք, որը կլուծի իրազեկման խնդիրը»,- նշեց Պողոսյանը։
Արցախի թեմն ու Արցախի կառավարությունը նախաձեռնել են Հակոբավանքի վերականգնման գործընթացը մի քանի տարի առաջ:  Արցախի թեմը՝ Վրթանես Սրբազանի գլխավորությամբ, 2022 թ. հայտարարել է Ս. Հակոբավանքի վերածննդի տարի: Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի «Հայկական Ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամը» աջակցելու է նախագծի իրականացմանը:
«Մշակութային ժառանգությունը վերականգնող հայ ճարտարապետների ասոցիացիան» տրամադրել է մասնագիտական աջակցություն:  Ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը տրամադրել է վանքի վերականգնման նախագիծը։  «Academy Films» ընկերությունը աջակցում է՝ Ս. Հակոբավանքի մասին տեսանյութեր նկարելով: «Spell»-ը ստեղծել է Հակոբավանքի մասին պատմող բովանդակություն: «Spring PR» ընկերությունը նախագծի մասին նյութեր է պատրաստում:  Լուսանկարիչ Սևակ Ասրյանը տրամադրել է հեղինակային լուսանկարներ Հակոբավանքից։  «Արևահովիտ» հարթակը և «Կենաց տուն» ՀԿ-ն միացել են վերականգնման ծրագրի վերամեկնարկին:
«Ազգագրագետ Լիլիթ Սիմոնյանն այս ընթացքում տպագրեց երկար տարիների իր քրտնաջան աշխատանքի արդյունքը` «Ս. Հակոբ Մծբնա հայրապետի հիշատակը հայոց մեջ» գիրքը, որ ավելի հասկանալի լինի, թե ում է նվիրված վանքն ու ինչ արժեք ունի մեզ համար»,- նշեց ծրագրի համակարգող Գագիկ Հարությունյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո թշնամու հսկողության տակ է անցել ավելի քան 1500 մշակութային կոթող, որից մոտ 150-ը ոչնչացվել կամ յուրացվել են։

Конференция «Восстановление храма С. Акоба в Арцахе и развитие общины Колатак»
Для восстановления храма Святого Акоба в Арцахе и развития села Колатак требуется 1 миллион долларов США. Собрано около 25 000 долларов, на которые можно начать строительные работы 1 церкви монастырского комплекса.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на конференции «Восстановление храма С. Акоба в Арцахе и развитие общины Колатак» сообщил координатор проекта Гагик Арутюнян.
«Восстановив храм, мы, прежде всего, защитим нашу идентичность и представим миру наше культурное наследие, которое является важной частью мировой культуры. Мы превращаем Колатак в новое туристическое направление, благодаря чему в Арцахе будут созданы новые рабочие места. Мы сами себе подарим духовный и культурный центр», - сказал Гагик Арутюнян.
Он напомнил, что противник регулярно распространяет дезинформацию, что Акобаванк является агванской церковью. Арутюнян подчеркнул, что, восстановив Акопаванк, мы одержим победу в культурной «войне». Проект инициирован правительством Арцаха и Арцахской епархией под руководством архиепископа Вртанеса. К программе присоединились фонды, организации и частные лица.
«Для восстановления всего монастырского комплекса необходим 1 миллион долларов США. 350 000 долларов США может хватить на реставрацию 3 церквей внутри комплекса. В настоящее время собрано 20-25 00 долларов США. Правительство Арцаха пообещало увеличить эту сумму примерно до 40 000 долларов США. Таким образом, мы сможем начать строительные работы первой церкви», - сказал координатор проекта.
Геворг Погосян, директор платформы сотрудничества «reArmenia», отметил, что на их платформе ведется сбор средств. Проект был представлен на платформе еще в октябре прошлого года как совместный проект, после чего была сформирована кампания по сбору средств.
«В ближайшее время, в субботу, следующую за 15 декабря (день кончины святого Акоба), группа в составе около 200 человек планирует совершить паломничество в Акобаванк, что решит вопрос информированности», - сказал Погосян.
Несколько лет назад Арцахская епархия и правительство Арцаха инициировали процесс восстановления Акобаванка. Арцахская епархия во главе с епископом Вртанесом Србазаном в 2022 год объявила годом возрождения Акобаванка. Содействие при реализации проекта окажет  и Фонд изучения армянской архитектуры Самвела Карапетяна. Профессиональную поддержку оказала  и Ассоциация армянских архитекторов, восстанавливающих культурное наследие. Архитектор Самвел Айвазян представил проект реконструкции монастыря. Компания «Академия фильмов» поддержит проект, сняв фильм об Акобаванке. «Spell» создал контент об Акобаванке. Компания «Spring PR» готовит материалы о проекте. Фотограф Севак Асрян предоставил оригинальные фотографии Акобаванка. К проекту реставрации присоединились и платформа «Ареваовит» и общественная организация «Кенац тун».
«Этнограф Лилит Симонян опубликовала в это время результат своего многолетнего труда - книгу «Память о патриархе Акобе Мцбна у армян», чтобы было понятнее, кому посвящен монастырь и какое значение он имеет для нас», - рассказал координатор программы Гагик Арутюнян.
Он подчеркнул, что после 44-дневной Арцахской войны под контроль противника перешло более 1 500 памятников культуры, из которых около 150 уничтожено или присвоено Азербайджаном.