Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը հանդիպել է Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ
Սեպտեմբերի 24-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանն ու ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Արցախի Հանրապետություն – Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան» բարեկամական խմբի ղեկավար Արամ Գրիգորյանը հանդիպել են Բելգիայի Թագավորության Սենատի անդամ, Խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակության հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասներ է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո իրագործված ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների, Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի հետևողական ու համակարգային կիրառման հետևանքով մարդու իրավունքների համատարած խախտումների, ենթակառուցվածքների աշխատանքը խոչընդոտելու միջոցով Արցախում բնականոն կյանքը խաթարելու ուղղությամբ ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ։
Պաշտպանը ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ շահագրգիռ բոլոր անհատներն ու կառույցները ստեղծված իրավիճակում պետք է առաջնահերթորեն հանդես գան Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման օրակարգով։
ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունն և դրա հետևանքով ստեղծված անվտանգային և հումանիտար իրավիճակը՝ շեշտադրելով միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքագիծը դատապարտող գործնական ու զսպիչ գործողությունների անհրաժեշտությունը։
ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը ողջունել է բելգիացի խորհրդարանականների հետ ձևավորված համագործակցությունն ու հույս հայտնել, որ Բելգիայի օրենսդիրները կօգտագործեն իրենց հնարավորություններն ու լծակները Արցախի մասին միջազգային իրազեկվածությունը բարձրացնելու և Արցախի անկախության ճանաչման գործընթացին աջակցելու համար։
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայաստան-Բելգիա» բարեկամական խմբի անդամները։

Омбудсмен Арцаха представил парламентариям Бельгии военные преступления Азербайджана в дни 44-дневной войны и после нее
24 сентября состоялась встреча Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна, государственного министра Артака Бегларяна, председателя постоянной комиссии НС по социальным вопросам и вопросам здравоохранения, руководителя группы дружбы «Республика Арцах - Фламандский парламент Королевства Бельгия» Арама Григоряна с делегацией возглавляемой депутатом Парламента Бельгии, главой группы дружбы с Арменией Марком Демесмекером.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как стало известно из сообщения Защитника прав человека Арцаха на странице в Facebook, в ходе встречи Гегам Степанян представил подробности военных преступлений Азербайджана, совершенных во время 44-дневной войны и после нее, о последовательном применении Азербайджаном силы и угрозы силы, о широкомасштабных нарушениях прав человека в результате преступных действий Азербайджана, направленных на нарушение нормальной жизни в Арцахе.
Омбудсмен подчеркнул, что все заинтересованные в защите прав человека лица и структуры в сложившейся ситуации должны выступить с повесткой защиты прав народа Арцаха и признании его права на самоопределение.
Государственный министр Арцаха Артак Бегларян представил политику этнической чистки, проводимую Азербайджаном в Арцахе, и ситуацию в области безопасности и в гуманитарной области, создавшуюся в результате этого. Он подчеркнул необходимость практических и сдерживающих действий, осуждающих агрессивное поведение Азербайджана, со стороны международного сообщества.
Председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и вопросам здравоохранения Арам Григорян приветствовал сотрудничество с бельгийскими парламентариями и выразил надежду, что бельгийские законодатели используют свои возможности и рычаги для повышения осведомленности об Арцахе и содействию процессу признания независимости Арцаха.
Во встрече участвовали и члены группы дружбы Армения-Бельгия Национального собрания Республики Армения.