Նախորդ շաբաթվա ընթացքում կենցաղային և տեխնածին պատահարների թվի աճ է գրանցվել
Սեպտեմբերի 19-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱԻ պետական ծառայության 911 ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում գրանցվել է 659 ահազանգ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնել են Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունից՝ հավելելով, որ ահազանգերի թվում արձանագրվել է տեխնածին 20, բնածին 17 և սոցիալ-կենցաղային բնույթի 22 կանչ:
Տեղեկատվության համաձայն՝ նախորդ շաբաթվա ընթացքում աճել է կենցաղային և տեխնածին պատահարների քանակը: Ծառայության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խմբերը արձագանքել են ստացված բոլոր ահազանգերին՝ կատարելով փակված 14 դռան և 3 վերելակի բացում, առողջական խնդիր ունեցող 2 քաղաքացի փրկարարների օգնությամբ տեղափոխվել է բժշկական հաստատություն: 1 ահազանգ ստացվել է Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհին, ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքով տուժած վարորդին օգնություն ցուցաբերելու համար, փրկարարները համագործակցելով շտապ օգնության աշխատակիցների հետ ժամանակին մեկնել են դեպքի վայր և կազմակերպել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները : 1 դեպքում փրկարարները կատարել են բարձունքային աշխատանք: 2 ելք իրականացվել է ջրամատակարարման նպատակով և 6 դեպքում փրկարարներն արձագանքել են այլ բնույթի կանչերի:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է հրդեհի 17 դեպք, որոնք հիմնականում արձանագրվել են չոր խոտատարածքներում: Ժամանակին դեպքի վայր մեկնած հրշեջ-հաշվարկները կարողացել են լիկվիդացնել կրակը և ապահովել բնակիչների անվտանգությունը:
Գրանցված դեպքերի առիթվ ստուգումներ է իրականացնում ծառայության պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը:
ԱԻ պետական ծառայության սակրավորները շաբաթվա ընթացքում հետախուզական և ոչնչացման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով կատարել են 4 ելք, ընդհանուր առմամաբ հայտնաբերելով 9 միավոր տարբեր տեսակի ռազմամթերք: Իրականացված աշխատանքների արդյունքում ականազերծվել է 600մ2 տարածք:
ԱԻ պետական ծառայության կենտրոնական ապարատի և շրջանային բաժինների բոլոր ստորաբաժանումները բնակչության անվտանգության ապահովման նպատակով ԱՀ ամբողջ տարածքում իրականացնում են շուրջօրյա ուժեղացված ծառայություն:

Государственная служба по ЧС МВД подводит итоги прошедшей недели
В период с 19 по 26 сентября в центре кризисного управления 911 государственной службы по ЧС было зарегистрировано 659 звонков.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает ГСЧС МВД Республики Арцах.
Среди них : 20 техногенных, 17 природных и 22 социально-бытовых вызова.
За прошедшую неделю увеличилось количество бытовых и техногенных происшествий. Оперативные группы специального подразделения быстрого реагирования службы отреагировали на все поступившие вызовы, открыв 14 дверей и 3 лифта, 2-е граждан, имеющих проблемы со здоровьем, с помощью спасателей были доставлены в медицинское учреждение.
Одно ДТП было зарегистрировано на трассе Степанакерт-Аскера и для оказания помощи водителю, пострадавшему в ДТП, спасатели, взаимодействуя с работниками скорой помощи, вовремя выехали на место и организовали все необходимые мероприятия. В 1 случае спасатели выполняли высотные работы. Было осуществлено 2 выхода с целью подачи воды населению, спасатели среагировали не еще 6 вызова, носящих другой характер.
За отчетный период было зарегистрировано 17 пожаров, в основном на участках с сухим травянистым покрытием. Прибывшие вовремя на место происшествия пожарные смогли ликвидировать пожар, тем самым обеспечить безопасность жителей.
Проверки проводит государственная инспекция технической и пожарной безопасности службы.
В течение недели саперы Госслужбы по ЧС совершили 4 выхода с целью проведения разведывательных и обезвреживающих работ, всего было обнаружено 9 единиц боеприпасов разных типов. В результате проведенных работ было разминировано 600 м2.
В целях обеспечения безопасности населения все подразделения центрального аппарата и районные отделы государственной службы по ЧС осуществляют круглосуточную усиленную службу на всей территории РА.