ԵՄ-ն կարող է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթը ներկայացնել այս շաբաթ
Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների հերթական փաթեթի մեջ, ամենայն հավանականությամբ, չեն մտնի միջուկային Էներգետիկան եւ նավթի գների առավելակետի սամանումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 26-ին այդ մասին հաղորդել Է Euractiv պորտալը՝ վկայակոչելով Եվրամիության՝ անունները չհայտնած դիվանագետների:
Պորտալի զրուցակիցների խոսքով՝ ԵՄ-ի մի քանի երկրներ վախենում են, որ միջուկային Էներգետիկայի ոլորտում սահմանափակումները կարող են խանգարել Եվրոպայում մի շարք ատոմակայանների շահագործմանը: Բացի դրանինց, Հուգարիան կարգելափակեր այդ պատժամիջոցները «Պակշ-2» ԱԷԿ-ի կառուցման բնագավառում Ռուսաստանի հետ համագործացության պատճառով:
Դիվանագետները նշել են, որ նավթի գների առավելակետի գաղափարը նույնպես միաձայն հավանության չի արժանանում ԵՄ-ում: Դրա հետ մեկտեղ պորտալը հայտնում Է,որ Բելգիան, որը նախկինում դիմակայում Էր ալմաստների նկատմամբ պատժամիջոցներին, կարող Է համաձայնվել դրանց ներառմանը նոր փաթեթում: Նրա տվյալներով՝ Եվրահանձնաժողովն այս շաբաթ կարող Է պաշտոնապես ներկայացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթը, սպասվում Է, որ դրան հավանություն կտրվի մինչեւ հոկտեմբերի կեսերը Եվրոպայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ЕС может представить очередной пакет санкций против России на этой неделе
Ядерная энергетика и введение потолка цен на нефть, скорее всего, не войдут в очередной пакет санкций Евросоюза против России.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает в понедельник портал Euractiv со ссылкой на неназванных дипломатов Евросоюза.
По словам собеседников портала, несколько стран ЕС опасаются, что ограничения в сфере ядерной энергетики могли бы помешать эксплуатации ряда АЭС в Европе. Помимо этого, Венгрия бы заблокировала такие санкции из-за сотрудничества с Россией в строительстве АЭС "Пакш-2". Дипломаты отметили, что идея потолка цен на нефть также не пользуется единогласной поддержкой в ЕС. Вместе с тем портал сообщает, что Бельгия, ранее противостоявшая санкциям в отношении алмазов, может согласиться на их включение в новый пакет.
По его данным, Еврокомиссия на этой неделе может официально представить очередной пакет санкций против России, ожидается, что он будет одобрен до встречи европейских министров иностранных дел в середине октября.