Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրերից ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տարհանվել է 539 ընտանիք
Հայաստանի Հանրապետության դեմ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի ձեռնարկած ագրեսիայի հետեւանքով Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի սահմանամերձ բնակավայրերից տարհանվել է 539 ընտանիք՝ 2121 շնչով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, տարհանված ընտանիքները հիմնականում ապաստան են գտել Գեղարքունիքի մարզի ամենատարբեր բնակավայրերում։ Որոշ մասն էլ ապաստանել են Երեւանում կամ Հայաստանի այլ մարզերում՝ իրենց հարազատների կամ ծանոթների տներում։ Թշնամու կողմից ձեռնարկած հրթիռահրետանային հարձակման հետեւանքով, նախնական տվյալներով,  վնասվել է 73 բնակարան, որից 7-ը՝ Սոթք գյուղում, պիտանի չէ հետագա բնակության համար։ Վնասվել են նաեւ Սոթքի դպրոցի եւ բուժկետի շենքերը, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքներ Կութում, Ազատում, Տրետուքում։
Տարհանված բնակչությանն իրենց մշտական բնակավայրեր վերադարձնելու ուղղությամբ այժմ կատարվում է կարիքների գնահատում։
«Տարհանված բնակչության, ագրեսիայի հետեւանքների վերացման, կարիքների գնահատումը Գեղարքունիքի մարզպետարանի եւ Վարդենիսի համայնքապետարանի կողմից մոտենում է ավարտին։
Տարհանված բնակչությանը, պետական կամ հասարակական, միջազգային կառույցների օժանդակությամբ, հատկացվում է օգնություն, հոգեբանական աջակցություն, քայլեր են ձեռնարկվում նրանց՝ իրենց մշտական բնակավայրեր վերադարձնելու ուղղությամբ։ Դրա համար առաջնահերթ է վնասված բնակարանների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնումը, ինչի համար մեզ որոշակի միջոցներ ու ժամանակ է հարկավոր։
ՀՀ կառավարությունը հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ համապատասխան միջոցներ տրամադրելու ուղղությամբ։ Կարիքների գնահատումից հետո առաջին հերթին կնորոգվեն այն բնակարանները, որոնք համեմատաբար քիչ վնասներ են կրել եւ ենթակա են արագ վերականգնման։ Իսկ այն բնակարանները, որոնք նորոգման համար պիտանի չեն, կկառուցվեն հիմքից, որի համար արդեն որոշակի ժամանակ է պահանջվելու, մանավանդ, որ առջեւում արդեն շինարարական աշխատանքների համար ոչ բարենպաստ ամիսներն են։
Բոլոր տարհանված ընտանիքները գտնվում են մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։ Այսօրվա դրությամբ տարհանված 539 ընտանիքներից իրենց բնակության վայրեր են վերադարձել 442-ը՝ 712 շնչով։ Ասել է, թե ընտանիքները վերադարձել են տան անդամների ոչ լիարժեք կազմով»,-ներկայացրեց մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։

В результате азербайджанской агрессии из приграничных населенных пунктов общины Варденис эвакуированы 539 семей
В результате агрессии, предпринятой Азербайджаном против Республики Армения 13 сентября, из приграничных населенных пунктов общины Варденис Гегаркуникской области эвакуировано 539 семей, численностью 2 121 человек.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как сообщил губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян, в основном, эвакуированные семьи нашли убежища в других населенных пунктах Гегаркуникской области. Некоторые из них переместились в Ереван и в другие области Армении, найдя кров у своих родных или знакомых. По предварительным данным, в результате ракетного обстрела противника, в селе Сотк повреждены 73 дома, 7 из которых непригодны для дальнейшего проживания. Повреждены здания школы Сотки и медпункта, объекты инфраструктуры в Куте, Азате, Третуке.
В настоящее время проводится оценка потребностей, чтобы эвакуированное население могло вернуться в места постоянного проживания.
«Оценка потребностей эвакуированного населения, ликвидация последствий агрессии администрациями Гегаркуника и Вардениса подходит к концу. Эвакуированному населению оказывается помощь, психологическая поддержка, при содействии государственных или общественных, международных структур принимаются меры по их возвращению на постоянное место жительства. Приоритетом является восстановление поврежденных квартир и инфраструктуры, для чего нужны определенные средства и время. Правительство РА выразило готовность предоставить соответствующие средства. После оценки потребностей в первую очередь будут отремонтированы те дома, которые пострадали меньше и подлежат быстрому восстановлению. Те, которые уже не подлежат ремонту, будут заново построены, что потребует определенное время, тем более, что впереди неблагоприятное для строительных работ время. Все эвакуированные семьи находятся в центре нашего повседневного внимания. На сегодняшний день из 539 эвакуированных семей на места проживания вернулись 442, 712 человек. Вернулись не все члены семей», - отметил губернатор области Карен Саркисян.