Կայացել է ԱրՊՀ առաջին կուրսի ուսանողների երդման արարողությունը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 21-ին Արցախի պետական համալսարանի զոհված ուսանող-ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված կոթողի մոտ կայացել է բուհի առաջին կուրսեցիների երդման արարողությունը, որին ներկա էին նաև ԱՀ պետնախարար, ԱրՊՀ խորհրդի նախագահ Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մասնակիցները նախ մեկ րոպե լռությամբ և հուշակոթողի պատվանդանին ծաղիկներ խոնարհելով, հարգանքի տուրք են մատուցել Արցախյան պատերազմներում նահատակված հերոսների հիշատակին:
306135287_735828914634207_7893757811990920900_n.jpg (265 KB)
301568885_4012337152323993_6288952879068516150_n.jpg (290 KB)
Իրենց երդմամբ ուսանողները պարտավորվել են ծառայել ազգային և համամարդկային արժեքների պահպանմանը, գիտելիքների ձեռքբերմանը, հանուն հայրենիքի ու մարդկության բարօրությանը:
306693955_830255947984975_7653720734702172301_n.jpg (502 KB)
306956427_390034223345898_6455434492179490175_n (1).jpg (246 KB)
Ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը ռեկտորատի, գիտխորհրդի և պրոֆեսորադասախոսական կազմի անունից շնորհավորել է առաջին կուրսեցիներին և երդման արարողության առթիվ:
«Մայր բուհում ավանդույթ է դարձել առաջին կուրսեցիների երդման արարողությունը, որն այս տարի համընկել է Մայր հայրենիքի անկախության օրվան: Երդում, որը կատարվում է մեր լույս տղաների հիշատակին կանգնեցված կոթողի մոտ: Այս հուշարձանի մոտ երդվելով, դուք պարտավորվում եք համալսարանում ձեռք բերված գիտելիքները, փորձն ամբողջ կյանքում կիրառել հայրենիքի բարգավաճման համար»,-ասել է ռեկտորը:
302390134_503094671155496_2489500217684553328_n (1).jpg (209 KB)
301553506_625809438956176_2217967497455228032_n.jpg (160 KB)
ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, շնորհավորելով  ուսանողներին, խորհրդանշական է համարել միջոցառման կազմակերպման օրն ու վայրը:
«Այն կրթությունը, որը պետք է ստանաք Արցախի պետական համալսարանում, արժեքահեն է, որովհետև հանուն անկախության, ազատության և մեր ազատամարտիկների նվիրման արժեքների ու գաղափարների Դուք պատրաստ եք կրթություն ստանալ և շարունակել մեր նախնիների, մեր ավագների կողմից ընտրված ճանապարհը: Շատ ուրախ եմ, որ համալսարանը շարունակում է այս ավանդույթները և տարեցտարի բարելավում պայմանները, որի շնորհիվ համոզված եմ, որ տարիների ընթացքում, նաև ձեր ջանքերով, ստացած կրթության հիման վրա համատեղ ուժերով կկարողանանք հաղթահարել մեր պետականության ու անկախության առջև ծառացած խնդիրները»,-ասել է պետնախարարը:
306858169_642950134014050_6960447754375376583_n.jpg (612 KB)
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը մեջբերելով Նժդեհի խոսքը.
298771898_1088035918499981_5404276679285325027_n.jpg (443 KB)
«Եթե ուզում ես գուշակել ազգի ապագան, նայիր երիտասարդությանը» , կարևորել է ուսանողների դերակատարությունը պետականության ամրապնդման գործում:
«Վաղը մենք հնձելու ենք այն, ինչ ցանում ենք այսօր: Դուք եք այն հիմնաքարը, որը կլինի մեր պետականության ամրապնդողը: Եղեք հավատարիմ ձեր երդմանը և հող հայրենիին»,-հորդորեց գերատեսչության ղեկավարը: Արարողությանը ներկա էր նաև հասարակական գործիչ, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով շնորհավորելով ուսանողներին, հորդորել է նրանց լինել ինքնավստահ և հավատալ սեփական ուժերին:
307000859_3288686308044860_8380060702471677129_n.jpg (470 KB)
Միջոցառումը եզրափակվել է ուսանողների ասմունքով և հայրենասիրական երգերով, որին հաջորդել է ամենաբարձր միավորներով բուհ ընդունված առաջին կուրսեցիների ստուգման գրքույկների ու ուսանողական տոմսերի հանձնումը:

Состоялась церемония присяги первокурсников АрГУ
Сегодня, 21 сентября, у памятника, посвященного памяти павших студентов-борцов-освободителей Арцахского государственного университета, состоялась церемония присяги первокурсников университета, на которой присутствовали государственный министр Республики Арцах, председатель Совета АрГУ Артак Бегларян, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян, ректор АрГУ Армен Саргсян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", участники почтили память павших героев Арцахских войн минутой молчания и возложили цветы к постаменту мемориала.
306135287_735828914634207_7893757811990920900_n.jpg (265 KB)
301568885_4012337152323993_6288952879068516150_n.jpg (290 KB)
По присяге студенты обязались служить сохранению национальных и общечеловеческих ценностей, приобретению знаний, во имя Родины и блага человечества.
306693955_830255947984975_7653720734702172301_n.jpg (502 KB)
306956427_390034223345898_6455434492179490175_n (1).jpg (246 KB)
Ректор Армен Саргсян поздравил первокурсников от имени ректората, ученого совета и профессорско-преподавательского состава в связи с принятием присяги.
"Приведение к присяге первокурсников стало традицией в Арцахском государственном университете, которая в этом году совпала с Днем Независимости Родины. Присяга, которую дают у памятника, установленного в память о наших светлых парнях. Давая присягу у этого памятника, вы обязуетесь использовать полученные в университете знания и опыт на протяжении всей жизни для процветания Родины", - сказал ректор.
302390134_503094671155496_2489500217684553328_n (1).jpg (209 KB)
301553506_625809438956176_2217967497455228032_n.jpg (160 KB)
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, поздравляя студентов, назвал день и место проведения мероприятия символичными.
«Образование, которое вы должны получить в Арцахском государственном университете, ценно тем, что во имя независимости, свободы и ценностей и идей наших борцов за свободу вы готовы получить образование и продолжить путь, избранный нашими предками. Я очень рад, что университет продолжает эти традиции и год от года улучшает условия, благодаря чему я уверен, что с годами, в том числе вашими усилиями, на основе полученного образования, мы сможем совместными усилиями преодолеть проблемы, стоящие перед нашей государственностью и независимостью», - сказал госминистр.
306858169_642950134014050_6960447754375376583_n.jpg (612 KB)
298771898_1088035918499981_5404276679285325027_n.jpg (443 KB)
МОНКС Анаит Акопян процитировала слова Нжде: «Если вы хотите предсказать будущее нации, посмотрите на молодежь» и подчеркнула роль студентов в укреплении государственности.
"Завтра мы пожнем то, что посеяли сегодня. Вы – тот краеугольный камень, который укрепит нашу государственность. Будьте верны своей присяге и своей стране", - призвала Анаит Акопян.
На церемонии также присутствовал общественный деятель, меценат Рубен Варданян, который поздравил студентов и призвал их быть уверенными в себе и верить в свои силы.
307000859_3288686308044860_8380060702471677129_n.jpg (470 KB)
Мероприятие завершилось студенческой декламацией и патриотическими песнями, после чего первокурсникам, набравшим самые высокие баллы, были вручены студенческие билеты.