Թուրքիան կօգնի վերականգնել Ուկրաինայի ենթակառուցվածքները
Թուրքիան կօգնի վերականգնել Ուկրաինայի ենթակառուցվածքը, համապատասխան հուշագիր է ստորագրվել Լվովում, հայտնել են Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարարությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Այսօր Լվովում Ուկրաինայի ենթակառուցվածքի նախարար Ալեքսանդր Կուբրակովը և Թուրքիայի Հանրապետության առևտրի նախարար Մեհմետ Մուշը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել ենթակառուցվածքների վերականգնման վերաբերյալ, որը նախատեսում է թուրքական կողմի մասնակցությունը Ուկրաինայի վերականգնմանը», – Armenia Today -ի  փոխանցմամբ՝ ասված է Ուկրաինայի ենթակառուցվածքի նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության տեղեկատվության համաձայն՝ ենթադրվում է, որ թուրքական բիզնես – և պետական կառույցները կարող են զարգացնել վերականգնման կոնկրետ նախագծեր, ինչպես նաև խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել:
«Ակնկալում ենք, որ շատ շուտով դուրս կգանք համատեղ վերականգնման գործնական կոնկրետ արդյունքների։ Արդեն մոտ ժամանակներս կստեղծվի վերականգնման հարցերով համատեղ աշխատանքային խումբ, որտեղ կմշակենք թուրքական ներդրումների ներգրավման մեխանիզմներ, ինչպես նաև կզարգացնենք համագործակցության կոնկրետ ծրագրերը», – նշել են նախարարությունում:

Turkey and Ukraine signed a deal on Thursday (August 18) to reconstruct infrastructure damaged in Russia's special military operation in Ukraine, state-owned Anadolu news agency reported as their leaders Tayyip Erdogan and Volodymyr Zelenskiy met in Lviv.
Turkey, Ukraine sign infrastructure reconstruction deal, trilateral meeting takes place in Lviv
STEPANAKERT, AUGUST 19, ARTSAKHPRESS: U.N. Secretary-General Antonio Guterres, who arrived in Ukraine on Wednesday (August 17), met with Zelenskiy and Erdogan, with grain exports and concerns about the Zaporizhzhia nuclear power plant leading the agenda.
The trilateral meeting marks Erdogan's first in-person discussion with Zelenskiy since Feb. 24, although the Turkish leader has met Russian President Vladimir Putin twice in recent months.
The three leaders will hold a joint news conference after their meetings in Lviv, an important transit point for Ukrainian refugees heading west to Europe since the military operations by Russia.