Ստեփանակերտում դիմավորել են ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության արցախցի փոխչեմպիոնին
Արցախցի ըմբշամարտիկ  Հայկ Ավանեսյանը մրցանակային երկրորդ տեղն է գրավել հուլիսի 16-19-ը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում կայացած Մ15 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում՝ նվաճելով արծաթե մեդալ: Այսօր՝  հուլիսի 21-ին, Ստեփանակերտի  «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Աշոտ Դանիելյանը, մի խումբ մարզասերներ  դիմավորել են Եվրոպայի ըմբշամարտի առաջնության արցախցի փոխչեմպիոնին և նրա  մարզիչ Արմեն Մուրադյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ ԱՀ ԿԳՄՍՆ սպորտի վարչության պետ Դանիել Մկրտչյանը նշել է, որ դեռահասների ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության այս արծաթե մեդալն ըմբշամարտ մարզաձևից առաջինն է Արցախի Հանրապետության մարզական պատմության մեջ:
3.jpg (1.80 MB)
Մարզիչ  Արմեն Մուրադյանի խոսքով՝  առաջնությանը  յուրաքանչյուր քաշային կարգում մասնակցում էր առնվազն 30 մարզիկ:
ՀԱյկ.jpg (1.18 MB)«Մեր ըմբիշը(57կգ)  չորս գոտեմարտ է անցկացրել: Հատկանշական է Ֆրանսիայի ներկայացուցչի հետ հանդիպումը կիսաեզրափակչում, երբ Հայկը 7:1 հաշվով գրեթե պարտվում էր, սակայն  կամային ուժ  դրսևորելով, վերջին 30 վայրկյանում նա  9:7 հաշվով հաղթեց մրցակցին»,-իր հիացմունքն արտահայտելով, մանրամասնել է արցախցի մարզիչը՝ հավելելով, որ առաջին անգամ են մասնակցել Եվրոպայի ազատ ոճի ըմշամարտի առաջնությանը:
5.jpg (1.84 MB)
Արմեն Մուրադյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հավաքականի մարզչին և արցախցի գործընկերներին՝   Հայկ Ավանեսյանի նվաճումը  համարելով բոլորի համատեղ աշխատանքի արդյունքը:
Ըմբշամարտիկ Հայկ Ավանեսյանը պատմեց, որ մրցագորգում հաղթել է Իսրայելի, Լատվիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչներին և  զիջել  միայն ուկրաինացի մրցակցին՝  արդեն  եզրափակչում:
294971433_1131860077398324_7701346534796412645_n.jpg (1.68 MB)«Գրեթե 9 տարի է, որ ազատ ոճի ըմբշամարտով  եմ մարզվում: Միշտ երազել եմ մասնակցել Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնություններին: Այս ձեռքբերումն իմ մեծ երազանքի մի փոքր մասնիկն է, իսկ մեծ երազանքս Օլիմպիական խաղերին մասնակցելն ու հաղթելն է»,-ասել է Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիրը:

В Степанакерте встретили вице-чемпиона Арцаха чемпионата Европы по борьбе
Арцахский борец Айк Аванесян занял второе место на чемпионате Европы до 15 лет, который проходил в столице Хорватии Загребе с 16 по 19 июля, завоевав серебряную медаль. Сегодня, 21 июля, у мемориала «Мы и наши горы» в Степанакерте заместитель министра Образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Ашот Даниелян, группа любителей спорта приветствовали вице-чемпиона чемпионата Европы по борьбе из Арцаха и его тренера Армена Мурадяна.
В  Степанакерте встретили вице-чемпиона Арцаха чемпионата Европы по борьбе
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник Управления спорта Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах Даниел Мкртчян отметил, что эта серебряная медаль молодежного чемпионата Европы по борьбе является первой в спортивной истории Республики Арцах.
3.jpg (1.80 MB)
По словам тренера Армена Мурадяна, в чемпионате участвовало не менее 30 спортсменов в каждой весовой категории.
ՀԱյկ.jpg (1.18 MB)
"Наш борец (57 кг) провел четыре поединка. Примечательна встреча с представителем Франции в полуфинале, когда Айк едва не проиграл со счетом 7:1, но, проявив силу воли в последние 30 секунд, победил соперника со счетом 9:7",-  уточнил тренер из Арцаха, выразив свое восхищение, добавив, что впервые участвовали в чемпионате Европы по вольной борьбе.
5.jpg (1.84 MB)
Армен Мурадян поблагодарил тренера сборной Армении и коллег из Арцаха, посчитав достижение Айка Аванесяна результатом совместной работы всех.
Борец Айк Аванесян сообщил, что победил в борьбе представителей Израиля, Латвии и Франции и уже в финале уступил только украинцу.
294971433_1131860077398324_7701346534796412645_n.jpg (1.68 MB)
«Я занимаюсь вольной борьбой почти 9 лет. Я всегда мечтал участвовать в чемпионатах Европы и мира. Это достижение — маленькая часть моей большой мечты, а моя большая мечта — участвовать в Олимпийских играх и побеждать», — сказал серебряный призер чемпионата Европы.