Ղազախստանը մինչև 2023 թվականի հունվարի կեսերը սահմանափակումներ է մտցրել նավթամթերքների արտահանման վրա
Ղազախստանից բենզինի, դիզելային վառելիքի և նավթամթերքների այլ տեսակների ապրանքներն ավտոմոբիլային ճանապարհով արտահանման արգելքը, որի ժամկետը լրացել էր, վեց ամսով վերսկսվել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Panorama.aը հատնում է, որ այդ մասին հայտնի է դարձել Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարի և այլ գերատեսչությունների արտահանման մասին համատեղ հրամանից։
«Վեց ամիս ժամկետով արգելք մտցնել Ղազախստանի Հանրապետության տարածքից ավտոմոբիլային տրանսպորտով բենզինի, դիզվառելիքի և նավթամթերքի որոշ տեսակների արտահանման համար, բացառությամբ քսայուղերի, ինչպես նաև ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցներ արտադրողի կողմից տրամադրվող գազաբալոններով, ինչպես նաև 20 լիտրից ոչ ավելի ծավալով առանձին տարաներով արտահանման»,-ասված է հրամանում։
Արգելքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հուլիսի 12-ից։
Ինչպես հաղորդվում է, ավտոմոբիլային ճանապարհով նավթամթերքների (դիզվառելիք և նավթամթերքի որոշ տեսակներ) արտահանման արգելքը, որը սահմանվել էր 2021 թվականի նոյեմբերին, ավարտվել է 2022 թվականի մայիսի 21-ին։ Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարության ղեկավար Բոլատ Ակչուլակովը հայտնել է, որ մորատորիումը կերկարաձգվի ևս վեց ամսով։

Казахстан ввел ограничения на вывоз нефтепродуктов до середины января 2023 г.
Запрет на вывоз автотранспортом бензина, дизтоплива и других видов нефтепродуктов, который истек в мае, вновь введен в Казахстане на шесть месяцев, следует из совместного приказа министра энергетики Казахстана и других ведомств о вопросах вывоза нефтепродуктов.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июля, АРЦАХПРЕСС- "Ввести запрет сроком на шесть месяцев на вывоз с территории Республики Казахстан автомобильным транспортом бензинов, дизельного топлива и отдельных видов нефтепродуктов (...), за исключением смазочных масел (...), за исключением вывоза в бензобаках, предусмотренных заводом-изготовителем автомобильных транспортных средств, а также в отдельных емкостях объемом не более 20 литров", - говорится в приказе, передает interfax.ru.
Запрет вводится с 12 июля 2022 года.
Как сообщалось, введенный в ноябре 2021 года запрет на вывоз нефтепродуктов (дизельного топлива и отдельных видов нефтепродуктов) автотранспортом истек 21 мая 2022 года. Глава Минэнерго Казахстана Болат Акчулаков сообщал, что мораторий будет продлен еще на полгода.