ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը հայտարարել է, որ Ճապոնիան ակտիվացնում է ռեւանշիստական ձգտումները Կուրիլյան կղզիների հանդեպ։
Ճապոնիան ակտիվացնում է ռեւանշիստական նկրտումները Կուրիլների նկատմամբ. Պատրուշեւ
Այսօր Վարագա Սուրբ Խաչի տոնն է:
Աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը ոչնչացվում է. դժվար է պատկերացնել, որ այս սարսափելի ճշմարտությունը տեղի է ունենում 21-րդ դարում, բայց դա հենց այն իրավիճակն է, որը տեղի է ունենում հենց հիմա Լեռնային Ղարաբաղում՝ փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող տարածաշրջանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև:
Ժամը 18։00 դրությամբ Արցախից բռնի տեղահանված 100,480 անձ է ժամանել Հայաստան։ Հակարիի կամուրջը հատել է 21,076 տրանսպորտային միջոց։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի եւ եղբայրների համար սկսում ենք բնակության ծախսերի աջակցության ծրագիր:
Արցախի ՆԳՆ ԱԻՊԾ և ՃՈ մի խումբ ծառայողներ կմնան Արցախում և կիրականացնեն որոնողափրկարարական աշխատանքներ;

Патрушев: Япония активизирует реваншистские устремления в отношении Курил
Секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев заявил, что Япония активизирует реваншистские устремления в отношении Курильских островов.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом он сказал на совещании по вопросам национальной безопасности в Дальневосточном федеральном округе, передает РИА Новости.
«Обстановка в пограничной сфере на территории Дальневосточного округа формируется в условиях наращивания США и их союзниками военного присутствия в Арктическом и Азиатско-Тихоокеанском регионах, активизации реваншистских устремлений Японии в отношении Курильских островов, созданием новых военных блоков», — сказал Патрушев.
В марте МИД РФ заявлял, что Москва в нынешних условиях не намерена продолжать переговоры с Токио по мирному договору из-за введения Японией санкций.
Россия и Япония долгие годы не могут заключить мирный договор по итогам Второй мировой войны из-за вопроса принадлежности Курильских островов. Японская сторона считает, что ей принадлежат три острова Итуруп, Шикотан, Кунашир и группа островов Хабомаи. Москва считает эти территории своими и не признает даже сам факт территориального спора.