Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ն անցկացրել են համատեղ զորավարժություններ մարտական ինքնաթիռների մասնակցությամբ
Ճապոնիայի օդային Ինքնպաշտպանության ուժերի զինծառայողներն ԱՄՆ-ի զինվորականների հետ հունիսի 29-ին Ճապոնական եւ Արեւելաչինական ծովերի օդային տարածությունում անցկացրել են համատեղ զորավարժություններ մարտական ինքնաթիռների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ինչպես ասված Է օդային Ինքնապաշտպանության ուժերի կայքում հրապարակված զեկույցում, Ճապոնիայից զինավարժանքներում գործի են դրվել ութ F-15 կործանիչներ եւ չոս F-2 կործանիչներ, ԱՄՆ-ից՝ երկու B-1 ռազմավարական ռմբակոծիչներ:
Զորավարժությունների նպատակն Էր «ճապոնա-ամերիկյան դաշինքի ներուժի հզորացումը», նշված Է տեքստում:
Kyodo գործակալության կարծիքով՝ Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ը վարժանքների միջոցով նաեւ «ձգտել են զսպող ազանշան ուղարկել Ռուսաստանին եւ Չինաստանին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония и США провели совместные маневры с участием боевых самолетов
Военнослужащие воздушных Сил самообороны Японии провели вместе с военными США 29 июня совместные маневры с участием боевых самолетов над акваторией Японского и Восточно-Китайского морей.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 июля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как говорится в докладе, опубликованном в пятницу на сайте воздушных Сил самообороны, от Японии в учениях были задействованы восемь истребителей F-15 и четыре истребителя F-2, от США - два стратегических бомбардировщика B-1. Цель маневров заключалась в "усилении потенциала японо-американского альянса", отмечается в тексте, сообщает Тасс.
По мнению агентства Kyodo, Япония и США посредством учений также "стремились направить сдерживающий сигнал России и Китаю".