Անցած տարվանից ընդլայնվել է պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու իրավունք ունեցող, ինչպես նաև անվճար և արտոնյալ պայմաններով դեղորայք ստանալու իրավունք ունեցող խմբերի ցանկը, իսկ բուժծառայությունների տրամադրման դեպքերի գերակշիռ մասը կատարվել է պետական ֆինանսավորմամբ:
Պատերազմի հետևանքով վիրավորված ավելի քան 180 քաղաքացու ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»_ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հունիսի 30-ին, ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ Ազգային ժողովի նիստում՝ ԱՀ 2021 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև 2022 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի վերաբերյալ ամենամյա հաղորդման ժամանակ:
Երկրի ղեկավարն ընդգծեց, որ Կառավարությունը շարունակում է որակյալ, հասանելի, արդյունավետ և թափանցիկ առողջապահական համակարգի ստեղծմանն ուղղված քաղաքականությունը: Առողջապահության ֆինանսավորումը 2021թ. պետբյուջեով կազմել է ավելի քան 12,5 միլիարդ դրամ, որը մոտ 60 տոկոսով գերազանցում է 2020 թվականի մակարդակը /7,8 միլիարդ դրամ/: Հաշվետու ժամանակահատվածում 91,5 միլիոն դրամ գումարի չափով ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել պատերազմական գործողությունների ընթացքում վիրավորում ստացած և ամբուլատոր կարգով բուժօգնություն ստացած 183 քաղաքացու։
Շարունակվել է կանանց առողջության պահպանման և ծնելիության խթանման ծրագիրը: Արտամարմնային բեղմնավորման նպատակով 2021 թվականին ՀՀ ուղեգրված 88 զույգերից բեղմնավորում է իրականացվել 33-ի մոտ, որի արդյունքում գրանցվել է 25 հղիություն: Արցախի Հանրապետության Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում գրանցված է արտամարմնային բեղմնավորման կարիք ունեցող 180 զույգ։ Կարևորելով այս ծրագիրը, ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն նշել է, որ այն շարունակական է, և արդեն իսկ արձանագրել է գոհացուցիչ և ուրախալի արդյունքներ:

Более 180 гражданам, получившим ранения в результате войны, была оказана финансовая поддержка
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", об этом сегодня, 30 июня, на заседании Национального собрания во время выступления с ежегодным посланием  заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян, представив ход и результаты реализации программы Президента на 2021 год, а также программу мероприятий на 2022 год.
Глава государства подчеркнул, что Правительство продолжает курс, направленный на создание качественной, доступной, эффективной, прозрачной системы здравоохранения. Финансирование здравоохранения из госбюджета 2021 года составило более 12,5 млрд драмов, что примерно на 60% больше уровня 2020 года (7,8 млрд драмов). За отчетный период материальная помощь в размере 91,5 млн драмов оказана 183 гражданам, получившим ранения во время войны  и получившим амбулаторно-поликлиническую помощь.
Продолжалась программа поддержки женского здоровья и фертильности. Из 88 пар, отправленных в Армению для проведения экстракорпорального оплодотворения в 2021 году, оплодотворение было осуществлено у 33, в результате чего было зарегистрировано 25 беременностей. В Центре охраны здоровья матери и ребенка Республики Арцах на учете состоят 180 пар, нуждающихся в экстракорпоральном оплодотворении. Подчеркнув эту программу, президент Республики Арцах Араик Арутюнян отметил, что она носит непрерывный характер, по ней уже зарегистрированы удовлетворительные и радостные результаты.