Սոցիալական ոլորտում ԱՀ Կառավարության առաջնահերթություններից է տեղահանվածների խնդիրների լուծումը
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտում պետության առաջնահերթություններից է մնում 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով տեղահանված և Արցախում ու Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած անձանց սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումը, որի ուղղությամբ 2021 թվականին ՀՀ կառավարության հետ համատեղ իրականացվել են գույքային, դրամական աջակցությունների, կատարված ծախսերի համար փոխհատուցումների տրամադրման միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»֊ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հունիսի 30-ին, ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ Ազգային ժողովի նիստում՝ ԱՀ 2021 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև 2022 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի վերաբերյալ ամենամյա հաղորդման ժամանակ:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ 2021 թվականին աջակցություն է տրամադրվել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների բնակիչներին՝ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամին միանվագ տրամադրելով 300 000 դրամ: Այս ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 10,6 մլրդ դրամ, իսկ շահառուների թիվը ՝ 35 000-ից ավելի: Հրետակոծության հետևանքով Արցախում բնակտարածքն ավերված կամ կորցրած ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամի՝ շուրջ 5 388 շահառուի, միանվագ տրամադրվել է 250 000 դրամ գումար:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 1,3 մլրդ դրամ: Հայաստանում յուրաքանչյուր հյուրընկալված չափահաս անձի համար տրամադրվել է 30 000 դրամ, Արցախում՝ 45 000 դրամ։ Միջոցառման ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 2.9 մլրդ դրամ:
Շուրջ 4 ամիս անընդմեջ՝ սկսած 2021թ. մարտից, Արցախում հաշվառված կամ բնակված անձանց աջակցություն է տրամադրվել ամսական 68 000-ական դրամի չափով, որի շահառուների թիվը կազմել է 109 հազար: Միջոցառման բյուջեն կազմել է շուրջ 27.1 մլրդ դրամ:
Տեղահանված և Արցախում բնակտարածք կորցրած անձանց 2021 թվականի սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում ամսական աջակցություն է տրամադրվել 50 000-ական դրամի չափով՝ երեխաներին և 1-ին և 2-րդ խմբի հաշմանդամներին, իսկ 25 000-ական դրամի չափով՝ այլ խմբերին:
Այս ծրագիրը երկարաձգվել է, և 2022 թվականի հունվար և փետրվար ամիսներին երեխաներին, 1-ին և 2-րդ խմբի հաշմանդամներին հատկացվել է ամսական 40 000-ական, այլ խմբերին՝ 20 000-ական դրամ: Շահառուների թիվը կազմել է շուրջ 37 000 անձ, իսկ ընդհանուր բյուջեն՝ շուրջ 5.4 մլրդ դրամ:
Բռնազավթված համայնքներից տեղահանված և Արցախի Հանրապետության գյուղական համայնքներում ժամանակավոր ապաստանած 672 ընտանիքի ԱՀ կառավարության կողմից տրամադրվել է անհրաժեշտ գույք և տեխնիկա, իսկ ԱՀ պետական բյուջեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով՝ ամբողջությամբ կահավորվել է 341 բնակելի տուն:

В сфере социальной защиты одним из приоритетов государства остается решение социально-экономических проблем лиц, перемещенных в результате войны 2020 года, нашедших убежище в Арцахе и Республике Армения, в направлении которых в 2021 году совместно с Правительством Республики Армения были приняты меры по предоставлению имущества, финансовой поддержки и возмещения понесенных расходов.
Одним из приоритетов Правительства Арцаха в социальной сфере является решение проблем переселенцев
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", об этом сегодня, 30 июня, на заседании Национального собрания во время выступления с ежегодным посланием заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян, представив ход и результаты реализации программы Президента на 2021 год, а также программу мероприятий на 2022 год.
По словам главы государства, в 2021 году была оказана помощь жителям неподконтрольных Арцаху общин, предоставив каждому члену семьи по 300 тысяч драмов. Общий бюджет этой программы составил около 10,6 млрд драмов, а количество бенефициаров составило более 35 000 человек. В результате обстрела жилплощади в Арцахе около 5 388 бенефициаров получили единовременную выплату в размере 250 000 драмов на каждого члена семьи.
Общий бюджет программы составил около 1,3 млрд драмов. На каждого взрослого, проживающего в Армении, было выделено 30 000 драмов, в Арцахе – 45 000 драмов. Общий бюджет мероприятия составил около 2,9 млрд драмов.
Около 4 месяцев подряд, начиная с марта 2021 года, лицам, зарегистрированным или проживающим в Арцахе, оказывалась помощь в размере 68 000 драмов в месяц, число бенефициаров составило 109 тысяч. Бюджет мероприятия составил около 27,1 млрд драмов.
В период с 20 сентября по декабрь 2021 года ВПЛ, потерявшим жилье в Арцахе, была оказана ежемесячная помощь, детям с ограниченными возможностями 1-й и 2-й группы была оказана ежемесячная помощь в размере 50 000 драмов каждому, а другим группам была оказана поддержка в размере 25 000 драмов.
Эта программа была продлена, в январе-феврале 2022 года детям, инвалидам 1-й и 2-й групп было выделено 40 000 драмов в месяц, другим группам - 20 000 драмов. Число бенефициаров составило около 37 000 человек, а общий бюджет – около 5,4 млрд драмов.
Правительство Республики Арцах предоставило необходимое оборудование 672 семьям, перемещенным из оккупированных населенных пунктов и временно укрывшимся в сельских общинах Республики Арцах, а за счет государственного бюджета Республики Арцах и Всеармянского фонда «Айастан» полностью меблирован 341 жилой дом.