Արցախում մեկնարկել է «Ապրելու ձայնը» խորագրով գրական- մշակութային նախագիծը
Այսօր՝ հունիսի 27-ին, Ստեփանակերտի «Եվրոպա» հյուրանոցի խորհրդակցությունների դահլիճում տեղի է ունեցել Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Ապրելու ձայնը» խորագրով գրական- մշակութային փառատոնի բացման արարողությունը:
Արցախում մեկնարկել է «Ապրելու ձայնը» խորագրով  գրական- մշակութային նախագիծը
ՍՏԵփԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ գրական-մշակութային օրերը մեկնարկել են նախօրեին` հարգանքի տուրքով ու ծաղիկների խոնարհմամբ՝ Ստեփանակերտի հուշահամալիրում և Զինվորական պանթեոնում:
Բնութագրությունը հասանալի չէ Մինչ այդ Արցախի գրական ընտանիքի անդամները Ստեփանակերտի «Մենք ենք մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ դիմավորել են Երևանից և Բեյրութից փառատոնին մասնակցելու եկած պատվիրակությանը՝ Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանի գլխավորությամբ:
Բացմանը Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակի տնօրեն Հերմինե Ավագյանը, անդրադառնալով նախաձեռնության գաղափարին, նշեց, որ փառատոնի խորագիրը խորհրդանշում է Արցախի լինելիությունը՝ անկախ առկա մարտահրավերներից:
«Արծարծվում է այն իմաստը, որ, անկախ այսօր առկա մարտահրավերներից, չնայած անդառնակալի կորուստներին, Արցախի սիրտը շարունակում է բաբախել, և Արցախի այս փոքրիկ հողակտորի վրա շարունակում է ապրել հայ մարդը, ում երազանքն ամենևին էլ պատերազմը չէ. նրա ցանկությունը մեկն է՝ սեփական հողի վրա ապրելը, արարելը և ստեղծագործելը: «Ապրելու ձայնը» Արցախի ու արցախցու ապրելու ձայնն է՝ գրականության և մշակույթի լեզվով: Արցախի գրականության և մշակույթի մասին պետք է խոսել ոչ միայն հայրենիքում, այլ նաև նրա սահմաններից դուրս, որովհետև կա մի կարևոր ճշմարտություն, որ պատերազմը ոչ միայն սահմանին է, այլ նաև սահմանից այս կողմ, որտեղ մեր մշակույթն է, գրականությունն է, մեր ազգային արժեքներն են: Այս առումով պատերազմը շարունակվում է»,-ասել է Հ. Ավագյանը և ավելացրել, որ այդ ասպարեզներում ունեցած հաղթանակներն արցախցու վաղվա արժանապատիվ օրվա գլխավոր երաշխիքներից են:
Նրա խոսքով՝ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունն ունենալով իր գրասենյակը նաև Արցախում, միաժամանակ գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր տարբեր երկրներում: Նպատակը հայկական մշակույթի, հայկական ինքնության պահպանումն ու տարածումն է:
«Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության դռները միշտ բաց են երիտասարդների համար, և պատրաստ ենք համագործակցել նրանց հետ՝ աշխարհի որ մասում էլ լինի մեր գրասենյակը: Համազգայինը տարբեր առաջարկներ ու նամակներ է ստանում երիտասարդներից: Մեր կենտրոնական վարչությունը, որը գտնվում է Բեյրութում, միշտ քաջալերում է այդ առաջարկությունների իրականացմանը: Արցախցի երիտասարդ գրող Սերգեյ Սաֆարյանը նամակ է ներկայացրել մեր կենտրոնական վարչությանը, որով նա խնդրում էր հետպատերազմական Արցախում գրական օրեր կազմակերպել, և վարչությունը հավանություն տվեց, որի արդյունքում ծրագիրը կյանքի կոչվեց»,- նշել է մեր զրուցակիցը: Երիտասարդ բանաստեղծ Սերգեյ Սաֆարյանի խոսքով՝ Արցախն այսօր նման միջոցառումերն անհրաժեշտություն են, որոնք մեծ կարևորություն ունեն Արցախի շենացման գործում: «Հայտնի խոսք կա՝ այնտեղ, որտեղ մուտք չունի քաղաքականությունը, մուտք է գործում մշակույթը։ Հենց այդ սկզբունքով էլ Հերմինեի հետ նախաձեռնեցինք այս 7-օրյա գրական մշակութային փատատոնը, որպեսզի ցույց տանք աշխարհին, որ արցախցին շարունակում է ապրել և ապրելու է այստեղ: Պատմությունը ցույց է տվել, որ մեր ժողովուրդը միշտ ցավից կոփվել ու կարողացել է մաքառել»,- ասել է Ս. Սաֆարյանը:
Փառատոնի իրականացմանն աջակցել են նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը, ԱՀ և ՀՀ գրողների միությունները և Արցախում գործող երեք համալսարանները: Գրական-մշակութային օրերի բացմանը ներկա էին ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, փառատոնի մասնակիցներ՝ Հայաստանից ու Սփյուռքից:

В Арцахе стартовал литературно-культурный проект «Голос жизни»
Сегодня, 27 июня, в конференц-зале гостиницы «Европа» Степанакерта состоялась церемония открытия литературно-культурного фестиваля «Голос жизни», организованного Арцахским офисом Армянского культурно-образовательного союза «Амазгаин».
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", дни литературы и культуры стартовали накануне с церемонии дани уважения павшим и возложения цветов у Степанакертского мемориала и Военного пантеона.
Перед этим члены Арцахской литературной семьи приветствовали делегацию из Еревана и Бейрута во главе с президентом Союза писателей Армении Эдуардом Милитоняном у памятника «Мы и наши горы» в Степанакерте.
Директор Арцахского офиса Армянского образовательно-культурного союза «Амазгаин» Эрмине Авагян на открытии, говоря об идее инициативы, отметила, что название фестиваля символизирует существование Арцаха, независимо от существующих вызовов.
"Развивается та мысль, что несмотря на сегодняшние вызовы, несмотря на невосполнимые потери, сердце Арцаха продолжает биться. На этом маленьком клочке земли в Арцахе продолжает жить армянин, мечта которого не война. Желание у него одно - жить, созидать и творить на своей земле. «Голос жизни» - это голос Арцаха и арцахцев на языке литературы и культуры. Мы должны говорить о литературе и культуре Арцаха не только на родине, но и за рубежом, потому что есть твердая правда, что война не только на границе, но и по ту сторону границы, где наша культура, литература и национальные ценности есть. В этом плане война продолжается", — сказала Э. Авагян, добавив, что победы в этих сферах являются одним из главных залогов достойного завтрашнего дня арцахцев.
По ее словам, Армянский образовательно-культурный союз «Амазгаин», имея офис в Арцахе, одновременно действует в разных странах мира. Цель состоит в том, чтобы сохранить и распространить армянскую культуру и самобытность.
«Двери Армянского образовательно-культурного союза «Амазгаин» всегда открыты для молодежи, мы готовы сотрудничать с ними, где бы в мире ни находился наш офис. Амазгаин получает различные предложения и письма от молодых людей. Наша штаб-квартира в Бейруте всегда поощряет реализацию этих предложений. Сергей Сафарян, молодой писатель из Арцаха, подал в наш главк письмо с просьбой организовать Дни литературы в послевоенном Арцахе. Комитет одобрил, в результате чего программа была реализована», — сказала наша собеседница. По словам молодого поэта Сергея Сафаряна, сегодня в Арцахе такие мероприятия являются необходимостью, они имеют большое значение для процветания Арцаха. «Есть известная поговорка, что там, где нет входа политике, появляется культура. Именно по этому принципу мы с Эрмине инициировали этот 7-дневный литературно-культурный фестиваль, чтобы показать миру, что народ Арцаха продолжает жить и будет жить здесь. История показала, что наш народ всегда был закален болью и умел бороться», — сказал С. Сафарян.
Фестиваль прошел при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, мэрии Степанакерта, Союза писателей Республики Армения и трех действующих в Арцахе университетов. В открытии Дней литературы и культуры приняли участие государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян, участники фестиваля из Армении и Диаспоры.