Խնապատում սկսվել է գարու հունձը. արդյունքները գոհացուցիչ են
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղում գյուղատնտեսական եռուզեռ է: Սկսվել է գարու բերքահավաքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է համայնքի ղեկավար Սամվել Շահրամանյանը:
«Երեկվանից արդեն սկսել ենք գարու հունձը: Մի քանի ամիս առաջ, հորդառատ անձրևների պատճառով, կարծում էինք, որ բերք չենք ստանալու, սակայն, նախնական արդյունքները սպասվածից գոհացուցիչ են: Կատարել ենք նաև ցորենի, 9 հեկտար կորնգանի, 14 հեկտար եգիպտացորենի ցանքս»,-ասել է Ս. Շահրամանյանը:
Նրա խոսքով՝ համայնքում անասնապահությամբ զբաղվողները քիչ են: Նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի անասնագլխաքանակը նվազել է:
«ATP բարեգործական հիմնադրամի և Green Training Center աջակցության ծրագրի շրջանակում 12 տնտեսության համար 30 քառակուսի մետր մակերեսով ջերմատներ կկառուցվեն: Բնակչության շրջանում ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվելու պահանջարկը մեծ է»,-նշել է մեր զրուցակիցը:
Համայնքապետի խոսքով՝ հետպատերազմական շրջանում համայնքում հաստատված տեղահանված ընտանիքները ևս ընդգրկված են գյուղատնտեսական աշխատանքներում: Մեծ մասը զբաղվում է այգեգործությամբ, տնամերձերում՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ:

В Хнапате началась уборка ячменя- результаты удовлетворительные
В селе Хнапат Аскеранского района Республики Арцах ведутся сельскохозяйственные работы. Началась уборка ячменя.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Самвел Шахраманян.
«Со вчерашнего дня мы уже приступили к уборке ячменя. Несколько месяцев назад из-за проливных дождей мы думали, что урожая не получим, но предварительные результаты более удовлетворительны, чем ожидалось. Мы посеяли пшеницу, 9 га эспарцета, 14 га кукурузы», — сказал С. Шахраманян.
По его словам, в общине мало животноводов. По сравнению с прошлым годом, в этом году поголовье скота уменьшилось.
«Теплицы площадью 30 квадратных метров будут построены для 12 фермерских хозяйств в рамках благотворительного фонда ATP и программы поддержки Green Training Center. Спрос на теплицы у населения высокий», — отметил наш собеседник.
По словам главы общины, перемещенные семьи, которые поселились в общине в послевоенное время, занимаются сельскохозяйственной деятельностью. Большинство из них занимаются огородничеством, выращивая овощи на придомовой территории.