Ստեփանակերտում դիմավորել են պրոֆեսիոնալ մենամարտերի  միջազգային մրցաշարի հաղթող մարզիկին
Այսօր՝ հունիսի 13-ին, Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան օղակաձև պուրակում դիմավորել  են  Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում GFC-16  միջազգային պրոֆեսիոնալ մենամարտերի կազմակերպության կողմից կազմակերպված մրցաշարի հաղթող, Հայաստանը ներկայացնող արցախցի մարզիկ Թաթուլ  Ավագյանին և մարզիչ Գարեգին Աղաբալյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մարզիկը նշել է, որ սա իր 4-րդ հաղթանակն է:
Թաթուլ  Ավագյանին.jpg (1.58 MB)«Մենամարտին մասնակցում էին աշխարհի ութ պետություններ: Մրցակիցս Վրաստանի ներակայացուցիչն էր: Առաջին ռաունդում ունեցա բացթողումներ, որովհետև մրցակիցս լավ էր պատրաստվել: Երկրորդ ռաունդում արդեն կարողացա ուղղել սխալներս: Մարզչական կազմի հետ միասին կարողացանք գործել այլ մարտավարությամբ և հասնել ցանկալի արդյունքի»,-ասել է Թ. Ավագյանն ու տեղեկացրել, որ արդեն 7 տարի է, ինչ զբաղվում է այդ սպորտաձևով:
`.jpg (1.67 MB)
Մարզիչ Գարեգին Աղաբալյանի խոսքով՝ մրցաշարը և մենամարտերը կազմակերպված  էին բարձր մակարդակով:
5.jpg (1.77 MB)«Այս հաղթանակը մեզ համար շատ կարևոր է, որին հասել ենք  մեծ դժվարությամբ՝  ճիշտ մարտավարություն մշակելով: Թաթուլի մրցակիցը բավականին պատրաստված էր, բայց երկրորդ ռաունդում  նա հարված բաց թողեց, և արդյունքում  նոկաուտով ավարտեցինք մենամարտը»,-նշեց մարզիչը:
4.jpg (860 KB)
Նա տեղեկացրել է, որ GFC-16 միջազգային պրոֆեսիոնալ մենամարտերի կազմակերպությունը երկու ամսից կկազմակերպի հերթական մենամարտը ճանաչված մարզիկի հետ:
«Ունենք մենամարտերի առաջարկ ղազախական «Naiza» կազմակերպության կողմից: Եվս երեք մենամարտերից հետո կփորձենք հանդես գալ  ավելի բարձր լիգաներում»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը:

В Степанакерте встретили победителя международного профессионального турнира по правилам ММА
Сегодня, 13 июня, в парке имени Степана Шаумяна в Степанакерте встречали победителя турнира, организованного Международной профессиональной бойцовской организацией GFC-16 в столице Грузии Тбилиси, Татула Авагяна, арцахского спортсмена, представляющего Армению, и тренера Гарегина Агабаляна.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" спортсмен отметил, что это его 4-я победа.
Թաթուլ  Ավագյանին.jpg (1.58 MB)
«В бою приняли участие восемь стран мира. Моим соперником был представитель Грузии. В первом раунде у меня были недостатки, потому что мой соперник был хорошо подготовлен. Во втором раунде я уже смог исправить свои ошибки. Вместе с тренерским составом мы смогли действовать с другой тактикой и добиться нужного результата», — сказал Т. Авагян и сообщил, что занимается этим видом спорта уже 7 лет.
`.jpg (1.67 MB)
По словам тренера Гарегина Агабаляна, турнир и поединки были организованы на высоком уровне.
5.jpg (1.77 MB)
«Для нас очень важна эта победа, которую мы добились с большим трудом, выработав правильную тактику. Соперник Татула был достаточно подготовлен, но во втором раунде промахнулся, и в итоге мы закончили бой нокаутом», — сказал тренер.
4.jpg (860 KB)
Он сообщил, что Международная профессиональная бойцовская организация GFC-16 проведет еще один бой с известным спортсменом через два месяца.
«У нас есть предложение на бой от казахской организации «Найза». После еще трех боев постараемся сыграть в более высоких лигах», — обобщил наш собеседник.