ԱՀ Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն համայնքի վարչական տարածքում Մադաթաշեն, Սղնախ, Մոշխմհատ և Ջրաղացներ համայնքներից տեղահանված ընտանիքների համար կառուցվող նոր բնակավայրի շինարարական աշխատանքներն ակտիվ են ընթանում:
Աստղաշենի վարչական տարածքում կառուցվող բնակավայրի շինարարությունը բնականոն հունով է ընթանում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարության Կապիտալ շինարարության վարչության տեխնիկական հսկողության բաժնի գլխավոր մասնագետ,տեխհսկիչ Վազգեն Գրիգորյանը:
«Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է կառուցել 149 առանձնատուն: Այս պահի դրությամբ ավարտված է 12 առանձնատան կառուցումը, ընթացքում են 10-ի շինարարական աշխատանքները, որոնք կավարտվեն առաջիկայում: Ընթանում են նաև 60 առանձնատան ներքին հարդարման աշխատանքներ: Շուտով կսկսվի նաև առանձնատների կահավորման գործընթացը»,-նշել է Վ. Գրիգորյանը՝ նշելով, որ տները կլինեն 2,3,4 և 5 սենյականոց:
Մեր զրուցակիցն ընդգծել է, որ շինաշխատանքներն ընթանում են բնականոն հունով, աշխատուժի պակաս չկա:
«Թաղամասում ընթանում են նաև ստորգետնյա և վերգետնյա ենթակառուցվածքների ստեղծման, փողոցների բարեկարգման աշխատանքներ: Հարևանությամբ կկառուցվի կոյուղաջրերի մաքրման կայան»,-ասաց Վ. Գրիգորյանը՝ ավելացնելով, որ մինչև տարեվերջ շահագործման կհանձնվի մոտ 100 առանձնատուն: Շինարարությունն իրականացնում է «Կապավոր» ՍՊ ընկերությունը:

Строительство населенного пункта на административной территории села Астгашен продолжается
На административной территории общины Астгашен Аскеранского района Арцаха ведутся работы по строительству нового населенного пункта для переселенцев из общин Мадаташен, Сгнах, Мошхмхат и Джрагацнер.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил главный специалист отдела технического надзора Департамента капитального строительства Министерства градостроительства Республики Арцах Вазген Григорян.
"Всего планируется построить 149 частных домов. На данный момент завершено строительство 12 частных домов, ведется строительство 10, которое будет завершено в ближайшее время. Ведутся внутренние работы 60 частных домов. В ближайшее время начнется процесс обустройства частных домов", - ксазал В. Григорян, отметив, что дома будут 2,3,4 и 5-комнатные.
Наш собеседник подчеркнул, что строительные работы идут нормально, недостатка в рабочей силе нет.
«В квартале создаются подземная и наземная инфраструктуры, благоустраиваются улицы. По соседству будет построена очистная станция», — сказал В. Григорян, добавив, что до конца года будут сданы в эксплуатацию 100 частных домов. Строительство осуществляет ООО «Капавор».