Բելգիայի հայերը հունիսի 5-ին կանցկացնեն համայնքային ընտրություններ. որո՞նք են լինելու առաջնահերթությունները
Բելգիայի հայերը պատրաստվում են համայնքային ընտրություններին, որը տեղի է ունենալու հունիսի 5-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Բելգիայի հայերի կոմիտեն կոչ է անում տեղի հայերին ակտիվ լինել և մասնակցել ընտրություններին՝ ձևավորելով ներկայացուցչական հանձնաժողով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Բելգիայի հայերի կոմիտեի նախագահ Նիկոլա Թավիթյանը նշեց, որ համայնքային նախորդ ընտրություններն անցկացվել են 4 տարի առաջ՝ 2018 թվականին, մասնակցել է 1500 մարդ:
«Բելգիայում ներկայում ապրում է մոտ 30 հազար հայ: 90-ական թվականներից հետո մեծ հոսք եղավ դեպի Բելգիա: Համապատասխան աշխատանք տարվեց, որպեսզի մեր հայրենակիցներն ակտիվ լինեն, ընդգրկվեն համայնքային կառույցներում, ծրագրերում: Ներկայում մոտ 5 հազար մարդ ներկայացված է համայնքային կառույցներում: Մենք ակնկալում ենք, որ նրանցից շատերն ակտիվ կլինեն ու կմասնակցեն համայնքային ընտրություններին, որով ձևավորվում է ներկայացուցչական հանձնաժողով, որն էլ իր հերթին ձևավորում է գործադիր մարմին՝ Բելգիայի հայերի կոմիտեն»,-ասաց Նիկոլա Թավիթյանը: Բելգիայի պետական հարթակներում հայ համայնքը ներկայացնում է կոմիտեն:  Համայնքային հաստատությունների կոչումը Բելգիայի հայերին երկրի կառավարական մարմիններում, տեղական իշխանություններում եւ արտերկրում ներկայացնելն է:
«Ընկալումն այն պետք է լինի, որ մեկ մարդը չի կարող առանձին աշխատել, պետք է միավորվենք, ընտրություններով ձևավորենք մարմին, որը կսահմանի առաջնահերթությունները, կմշակի ռազմավարություն, կաշխատի տարբեր ուղղություններով, իսկ անելիքներ շատ կան»,-ասաց Նիկոլա Թավիթյանը:
Անելիքները վերաբերում են թե արտաքին քաղաքական հարցերին, թե Հայաստան-Բելգիա հարաբերությունների զարգացմանը, թե հայ համայնքի ներքին հարցերին: Նիկոլա Թավիթյանի խոսքով՝ արտաքին քաղաքական հարցերի հետ կապված առաջնահերթություններից է Արցախի հարցը: Նա ընդգծեց, որ պետք է ակտիվ լինել, շարունակական աշխատանք տանել Բելգիայի օրենսդիր, գործադիր մարմնի հետ՝ ներկայացնելու, իրազեկելու Արցախի հետ կապված հարցը: Այստեղ Նիկոլա Թավիթյանը կարևորեց ոչ միայն Բելգիայի համայնքի միասնությունը, համատեղ աշխատանքը, այլև եվրոպական մյուս երկրներում առկա հայկական կառույցների հետ միասնական գործակցությունը: Արդյունավետությունն այս դեպքում ավելի բարձր կլինի:
Բելգիայի հայերի կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ մեկ այլ կարևոր գործոն են համայնքի ներքին խնդիրները՝ կապված կրթության, մշակութային հարցերի հետ: Բելգիայի հայ համայնքում, ըստ Նիկոլա Թավիթյանի, մշակութային կյանքն ակտիվ է, սակայն կարիքը կա առավել ակտիվացնելու գործակցությունը Հայաստանի մշակութային խմբերի հետ: Կազմակերպել այցեր, որպեսզի Հայաստանից պարային, թատերական, համերգային և այլ խմբերն ավելի հաճախ լինեն Բելգիայում ինչպես հայկական մշակույթը ներկայացնելու, այնպես էլ տեղի խմբերի հետ փորձի փոխանակման համար:
Կրթական հարցերի հետ կապված Նիկոլա Թավիթյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ ֆինանսավորման խնդիրը պետք է լուծվի, աշխատանքներ իրականացվեն ուսուցիչների վերապատրաստման ուղղությամբ:
«Մեծ ու չիրացված ներուժ կա Բելգիա-Հայաստան հարաբերություններում: Ինչպես գիտեք բելգիացիները շատ լավ գործարարներ են, այստեղ կարող ենք նպաստել համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ, անելիքներ կան մշակութային, կրթական ոլորտում, իհարկե, այդ ամենը համակարգելով Հայաստանի համապատասխան կառույցների հետ»,-ասաց Նիկոլա Թավիթյանն՝ ընդգծելով, որ մեծ դերակատարում կարող էր ունենալ այն հանգամանքը, որ Հայաստանում Բելգիան դեսպանություն կամ հյուպատոսություն ունենար:
Բելգիայում ապրող հայերը ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներում ու շատերն առաջատար մասնագետներն են՝ փաստաբաններ, բժիշկներ, գործարարներ, արտիստներ և այլն: Նիկոլա Թավիթյանն ընդգծեց, որ այնպիսի իրավիճակի պետք է հասնել, որ Բելգիայում հայ լինելը առավելություն լինի:

Армяне Бельгии 5 июня проведут общинные выборы: каковы приоритеты
СТЕПАНАКЕРТ, 30 мая, АРЦАХПРЕСС- Комитет армян Бельгии призывает местных армян сформировать представительную комиссию, быть активными и участвовать в выборах. В беседе с «Арменпресс» председатель Комитета армян Бельгии Николас Тавитян отметил, что последние общинные выборы проводились 4 года назад, в 2018 году и в них участие приняли 1 500 человек.
«В настоящее время в Бельгии проживает около 30 000 армян. В 1990-е годы в Бельгию приехали много армян. Была проделана соответствующая работа по активизации наших соотечественников, их вовлечению в общественные структуры и программы. В настоящее время в общественных структурах представлено около 5 000 человек. Мы ожидаем, что многие из них проявят активность и примут участие в выборах общины, сформируют представительную комиссию, которая, в свою очередь, сформирует исполнительный орган - Комитет армян Бельгии», - отметил Николас Тавитян. Армянскую общину в государственных платформах Бельгии представляет Комитет армян. Миссия общинных учреждений - представлять армян Бельгии в правительственных органах, местных органах власти и за рубежом.
«Восприятие должно заключаться в том, что человек не может работать в отдельности, мы должны объединиться, сформировать посредством выборов орган, который определит приоритеты, разработает стратегию, будет работать в разных направлениях, а сделать предстоит многое», - сказал Николас Тавитян.
Действия касаются как внешнеполитических вопросов, так и развития отношений Армения-Бельгия, а также внутренних вопросов армянской общины. По словам Николаса Тавитяна, вопрос Арцаха является одним из приоритетных вопросов внешней политики. Он подчеркнул, что необходимо быть активными, постоянно работать с законодательной, исполнительной властью Бельгии, чтобы представлять и поднимать вопрос Арцаха. Николас Тавитян подчеркнул не только значение единства, совместной работы бельгийской общины, но и сотрудничества с армянскими структурами других европейских стран. Эффективность в этом случае будет намного выше.
По словам председателя Комитета армян Бельгии, еще одним важным фактором являются внутренние проблемы общины, связанные с вопросами образования и культуры. По словам Николаса Тавитяна, в армянской общине Бельгии довольно активная культурная жизнь, но необходимо активизировать сотрудничество с культурными организациями Армении. Организовывать гастроли, чтобы танцевальные, театральные, концертные и другие коллективы из Армении могли бы чаще приезжать в Бельгию для представления армянской культуры, а также для обмена опытом с местными коллективами.
В связи с вопросами образования Николас Тавитян отметил, что в этом направлении необходимо решить вопрос финансирования, подготовить учителей.
«В бельгийско-армянских отношениях есть большой и нереализованный потенциал. Как вы знаете, бельгийцы очень хорошие бизнесмены, мы можем способствовать развитию сотрудничества, предстоит работа в культурно-образовательной сфере, конечно, согласовывая ее с соответствующими структурами Армении», - сказал Николас Тавитян, подчеркнув, что большую роль могло бы сыграть и то обстоятельство, если Бельгия имела бы в Армении посольство или консульство.
Армяне, проживающие в Бельгии, представлены в различных сферах, многие - ведущие специалисты: юристы, доктора, бизнесмены, художники и др. Николас Тавитян подчеркнул, что должно быть такое положение, в котором, быть армянином в Бельгии - было бы престижным.